Hlavní navigace

CETIN spustil mapu, která ukáže, jak rychlé k vám vede xDSL

Sdílet

David Slížek 25. 9. 2017

Přehled maximálních dostupných rychlostí i informace, zda se u vás bude v blízké budoucnosti stavět infrastruktura, která teoreticky umožní přejít na rychlosti vyšší. To se můžete dozvědět v mapě na novém webu, který CETIN nazval Zrychlujeme Česko.

Navýšení rychlostí je možné hlavně kvůli stavbě nových tzv. předsunutých DSLAMů, které zkracují délku vedení na tzv. poslední míli – tedy od konce optické sítě ke koncovému zákazníkovi. CETIN jich má v plánu nainstalovat celkem asi 8 tisíc.


CETIN díky tomu dokáže teoreticky zrychlit i na stávající metalické síti, na které – jak známo – dosahované rychlosti s délkou vedení rychle klesají. V některých lokalitách dosáhne na maximální potenciální rychlost 80 Mb/s a od října se má tato maximální „až-rychlost“ plošně zvýšit na 100 Mb/s. Konkrétní obchodní podmínky rychlejších linek (zda budou za vyšší, nebo za dosavadní ceny) ovšem závisí na jednotlivých operátorech.

V některých místech také CETIN postupně upgraduje na technologii „VDSL3“ (což je marketingový název pro VDSL2 35b), která na kratší vzdálenosti umožňuje teoretické maximální rychlosti až kolem 250 Mb/s. Reálně dosahované rychlosti jsou ale samozřejmě nižší a závisí na podmínkách v konkrétním místě.


CETIN také připravuje testování technologie G.fast, která má na velmi krátkých vzdálenostech (když je například DSLAM umístěný v suterénu budovy) maximální teoretickou rychlost blížící se 1 Gb/s. První pokusy v praxi mají proběhnout v pražských Vršovicích. Před koncem roku se CETIN chystá otestovat také technologii vectoringu, která dokáže rychlosti na xDSL dále zvýšit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.