Hlavní navigace

Chceme dávat akcie zaměstnancům, vyzývají startupy z Evropy. Přidal se i Miton

29. 11. 2018

Sdílet

Not Optional

V Silicon Valley a Spojených státech obecně je běžné, že jsou zaměstnanci startupů a technologických firem vedle tradiční výplaty odměňování také opcemi na akcie. To je často motivuje k tomu, aby pracovali na úspěchu firmy a na konci si po prodeji firmy či vstupu na burzu odnesli prémii.

V Evropě je tento přístup výrazně obtížnější. Třicítka výkonných ředitelů nadějných evropských startupů proto podepsala petici nazvanou Not Optional, která chce dotlačit zdejší zákonodárce k vytvoření pružnějších a modernějších pravidel k tomu, aby i na starém kontinentu bylo možné zaměstnancům podíly ve firmách dávat.

Mezi třiceti podpisy lze nalézt i jeden český, konkrétně jde o Václava Štrupla z Mitonu. Jinak jsou zde šéfové firem jako Supercell, Revolut, BlaBlaCar, Taxify, UiPath nebo Delivery Hero. Petice vyzývá další podnikatele, aby se připojili. Sedmého ledna pak bude dopis odeslán zákonodárcům.

Dopis mimo jiné říká, že Evropa už nežije ve stínu Silicon Valley, nechybí jí ambice ani kapitál. V následujících dvanácti měsících údajně evropské startupy budou muset najmout přes sto tisíc zaměstnanců. A právě opce na akcie jsou jednou z hlavních výhod, které startupy mohou nabídnout.

Petice návrh na naložení s udělováním podílů shrnuje v šesti bodech. Ty zahrnují například možnost vydávat zaměstnancům akcie bez hlasovacího práva, aby bylo možné dělat rozhodnutí bez konzultace s velkým množstvím akcionářů. Požadovány jsou také reformy ohledně danění takových akcií.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).