Hlavní navigace

Chceme konečně digitalizaci a silného koordinátora, vyzval Babiše Svaz průmyslu

29. 11. 2017

Sdílet

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) chce, aby nově formující se vláda pomohla Českou republiku dostat mezi 20 ekonomik na světě, a to během pěti až šesti let. Se svými požadavky, na kterých členové SP ČR pracovali, už seznámila pravděpodobného premiéra Andreje Babiše a předsedy politických stran.

Mezi prioritami, jako je vzdělávání a infrastruktura, je tradičně i digitalizace. „Je nutné, aby vláda zajistila podmínky pro silného digitálního koordinátora s nadresortní kompetencí, který s plnou podporou vlády a premiéra a ve spolupráci se sociálními partnery zajistí rozvoj digitální ekonomiky,“ uvádí SP ČR.

„Vláda proto musí vytvořit vhodné podmínky pro další digitalizaci podniků. Komunikace státu s podniky musí probíhat jednoduše ideálně jedním kliknutím z pohodlí kanceláře. Podniky musí mít možnost sdílet potřebná data se státem pouze jednou a digitálně,“ uvádí dále svaz.

„Chceme, aby vláda konečně zavedla tyto základní stavební kameny rozvinuté elektronické komunikace podniků se státem. Základním předpokladem jakéhokoliv posunu v digitalizaci je efektivní koordinace digitálních agend, minimálně na úrovni náměstka přímo podřízeného předsedovi vlády. Pokud to vláda nezajistí, tak na to doplatí české firmy a my se budeme nadále propadat ve žebříčcích světové konkurenceschopnosti.“

Prezident SP ČR Jaroslav Hanák ještě před volbami prohlásil, že se končící vládě „nepodařilo vyřešit stavební legislativu, dopravní infrastrukturu a e-government“.

Babišovo ANO, které pravděpodobně ovládne jednotlivá ministerstva, v předvolebním programu i Babišově brožuře digitalizaci a vše kolem mohutně propagovalo. Také KSČM, která bude ANO tiše podporovat, se před volbami hlásila k boji proti vendor lock-inu či silné „digitální osobnosti“ s mezirezortním přesahem.

Kromě SPD oblast digitalizace ve sněmovně ostatně prosazují všechny strany. Více v našem předvolebním článku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 11. 2017 14:48

  P2010 (neregistrovaný)

  Stejní jak soudruzi, ti si taky plánovali, kolik vynálezů vynaleznou za pětiletku :-)

  Kdepak, tahle se nedostanete nikam.

 • 30. 11. 2017 3:37

  Ivan Nový (neregistrovaný)

  Problémem Česka není nedostatečná digitalizace, ale přerostlá role státu a nechuť lidí riskovat, sázka na jistotu. A to nikam nevede.

 • 30. 11. 2017 10:07

  fd (neregistrovaný)

  Vy by ste snad od Toka cekal zcela libovolnou rozumnou vetu? Muzete si napriklad dohledati jeho vyrok, ze parkovacich mist pro kamiony je dost. Bezte se tak po 18 ci 20. hodine projet po libovolne dalnici. Stoji to na kazdem najezdu a sjezdu, na pumpach kde je misto pro 20 jich stoji 50.

  Namalovat bile cary je neresitelny problem, opravit dilataci !dalnicniho! mostu trva 3 roky. V zime je udrzba kazdorocne "prekvapena", ze napadl snih pripadne ze mrzne, a ceka, az v kopcich zustanou stat kamiony, aby pak bylo mozne v mediich brecet, ze se tam silnicari nemaji jak dostat.

 • 30. 11. 2017 9:51

  mam (neregistrovaný)

  Stavební regulace mi naopak příjde poměrně mírná, zejména co se týče estetiky, zasazení do prostředí a ekologie.

  Dopravní infrastruktura je tragická, to je pravda, ale není to důsledek ani tak legislativy, jako spíš neschopnosti. Proč Ťok vykládá, že nemůže investovat, protože nemá pozemky na stavbu? Pochopil Ťok, že lidi co pozemky vlastní, chtějí třeba místo peněz, zařídit zakoupení jiného adekvátního pozemku? Že když mu někdo rozetne pole na dvě malé poloviny dálnicí, že hospodaření půjde do kytek na celém pozemku a nejen na místě postavené dálnice? A co se takhle podívat na stávající infrastrukturu. Máme snad kvalitní povrchy a podélné značení silnic v pořádku. Silnice nejsou jen dálnice.

  Digitalizace je spíš jeden obrovský prostor pro korupci a vysosávání peněz jako Smart city. Osobně nevidím přínos v OPen card, Lítačce. Papírový kupon byl lepší, levnější. Nevidím přínos v digitalizaci mých personáních údajů, lékařských záznamů, protoe dřív nebo později je někdo ukradne.

  A konečně. Co je Svaz průmyslu? Jsou tam všichni, kdo něco vyrábí? Těžko. Podobně je to s Hospodářskou komorou.

 • 9. 12. 2017 0:27

  XYZ (neregistrovaný)

  „Je nutné, aby vláda zajistila podmínky pro silného digitálního koordinátora s nadresortní kompetencí !

  Jak se takový IT odborník najde , když si na něj hraje kdekdo.

  Zatím se to vládám s ministry zoufale nedařilo. Drábek asi nechodil do školy, kdy se učilo jak lze propojit odlišné databazové systémy.
  Ministerstvo zdravotnictví má již nastartováno na malér se svými představami o péči o zdraví, řízení zdravotnictví a e-recepty s EET!
  To je podstatně složitější, než vybírání DPH za brambory, pivo, nebo řízek, či revizi plynového kotle !

 • 29. 11. 2017 18:14

  Ivan Nový (neregistrovaný)

  Blázni a nebo lotři?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).