Hlavní navigace

Chcete políčko? Televizní AZ-kvíz se vysílá už čtvrt století

2. 1. 2022

Sdílet

Eva Machourková, AZ-kvíz Autor: Česká televize

Už 25 let je na obrazovkách nejdéle vysílaná vědomostní soutěž České televize, brněnský pořad AZ-kvíz. Premiéru měl 2. ledna 1997, dosud bylo uvedeno na pět tisíc dílů. Stálými moderátory jsou Aleš Zbořil a Eva Machourková. Ve studiu přivítali 14 tisíc soutěžících a položili čtvrt milionu otázek.

Pořad neohromuje vysokými výhrami, přesto si udržuje stabilní diváckou přízeň. Nejvyšší finanční výhrou bylo 27 tisíc korun, nejvyšší prémie dosáhla 24 tisíc korun. Obojí nastalo v roce 2014, od té doby tyto sumy nikdo nepřekonal.

„AZ-kvíz považuji za rodinné stříbro. A těší mne, že má svého mladšího sourozence v podobě AZ kvízu junior. Do obou se hlásí stovky lidí, mnozí čekají měsíce, než se postaví k hracím stolkům,“ říká ředitel brněnského studia České televize, v němž se cyklus natáčí, Jan Souček. Na každý díl se průměrně dívá přes 400 tisíc lidí.

Soutěži se během čtvrtstoletí několikrát upravily pravidla hry a vyměnila dekorace. Základ ale zůstává stejný: správně zodpovědět otázky a propojit jimi tři strany hracího pole. Vítěz musí prokázat nejen znalosti, ale také zvolit správnou taktiku hry. 

„AZ-kvíz je pro mě i po letech zjevením. Nikdy bych neřekl, že mě bude provázet většinou mé profesionální dráhy. Nepřestává mě fascinovat, jak se lidé stále chtějí vzdělávat a doplňovat svoje znalosti, a to napříč nejrůznějšími profesemi i věkovými kategoriemi,“ podotkl moderátor Aleš Zbořil. Druhá moderátorka Eva Machourková dodala: „Pořad je součástí mého života a stále mně přináší hodně radosti. Ať už z přízně diváků i soutěžících, ze zájmu mladých lidí, z napínavých mezigeneračních soubojů. Velmi si cením práce autorů otázek i celého štábu, protože ve studiu je během natáčení vždy příjemná, pozitivní atmosféra. Na každé natáčení se těším.“

Česká televize připomene výročí nejen v samotném vysílání AZ-kvízu. Mimo jiné chystá setkání takzvaných „tričkařů“, tedy úspěšných soutěžících, kteří za pětinásobnou účast získali tričko AZ-kvízu.

Duchovními otci AZ-kvízu jsou zkušení tvůrci různých soutěží, zejména pro děti, PhDr. Jiří Stejskal a režisér Eugen Sokolovský ml. „AZ-kvíz vznikl roku 1996, vysílá se od ledna 1997. Česká televize tehdy potřebovala krátký, rychlý, jednoduchý soutěžní pořad do podvečerního času a AZ-kvíz tomuto zadání vyhovoval. AZ-kvíz vznikal asi čtvrt roku, typově navázal na předchozí cyklus soutěží pro středoškoláky, který jsme vysílali s názvem Ypsilon. Také by se však dalo odpovědět, že AZ-kvíz vznikal na základě zkušeností, které jsme získávali v předchozích 25 letech při přípravě soutěží pro dětské a mladé publikum,“ vzpomínal Jiří Stejskal.

Historicky nejsledovanějším vydáním AZ-kvízu se stal díl vysílaný 27. 1. 1998, tehdy jej viděl 1 milion 9 tisíc dospělých. Nadprůměrně se na pořad dívají ženy, diváci starší 55 let a středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělaní diváci. Soutěžící z řad žen obvykle ovládají květiny a rostliny vůbec, muži mají naopak dobré zeměpisné znalosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).