Objednat si doktora nebo ošetřovatelku stejně jako taxík. Startup Cera to zkouší ve Velké Británii a v žilách mu kolují peníze i od tuzemských investorů. Andrej Kiska včera po poledni ohlásil, že se Credo Ventures zapojilo do skupiny, která do startupu poslala 1,3 milionu liber.
Firmu spoluzakládal lékař Ben Maruthappuou, který byl zařazen mezi 100 nejvíce vlivných osobností v technologickém zdravotnictví na světě, a Marek Sacha, který se zase pohyboval v začátcích kolem tuzemského Rohlíku.
Projekt odstartoval loni v prosinci ještě pod názvem Revere Care a Sacha už v létě hlásil dva andělské investory, kteří jeho projekt podporují. „Tim Jackson a Charles Songhurst. Tim byl jeden z prvních podnikatelů v Británii, který udělal technologické IPO. Charles zase pracoval s otci zakladateli v Microsoftu,“ popisuje manažer první pomocníky ze světa velkého IT. Firma v květnu měsíčně tržila kolem 25 tisíc liber.
Cera dnes testuje technologii umělé inteligence, která by jí měla pomoci předpovídat vážnější zdravotní problémy u pacientů na základě zpětné vazby od ošetřovatelů. Představa je taková, že pacientův praktický lékař bude mít přístup k výše zmíněným informacím a mohl by tak proaktivně předepsat jakoukoliv nezbytnou léčbu, což by zredukovalo pohotovostní příjmy do nemocnic.
„Mimo partnerství s obcemi a nemocnicemi aktivně zkoumáme další oblasti jako např. maloobchod, doručování jídla a wearables a přemýšlíme, jak je integrovat do naší platformy,“ tvrdí Maruthappuou.
Zdravotnictví začíná být sexy. Podobně jako Cera se v prostředí medicíny pohybuje i startup Davida Dostala FetView. Ten se snaží zapojit velká data do gynekologie. „Systém FetView dokáže vytáhnout data z ultrazvukových snímků. Image Processing začíná být populární už i v medicíně a my bychom si rádi patentovali algoritmy, kterými dokážeme vytáhnout ze snímků důležité informace,“ vysvětluje Dostal. Právě patenty jsou jedním z argumentů, proč do nich loni investovalo J&T.