Hlavní navigace

Čína obvinila USA z bezdůvodné šikany čínských technologických firem

8. 9. 2020

Sdílet

Šanghaj, Čína Autor: Jan Sedlák

Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí reagovalo na americký plán rozšířit restrikce ohledně vývozu amerických technologií, tzv. entity list, na největšího čínského výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), v oficiálním prohlášení tvrdí, že si USA hrají na světového hegemona a čínské technologické firmy bezdůvodně šikanují.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí, Zhao Lijian, obvinil Washington z „do očí bijící hegemonie“ a dodal, že Peking je „striktně proti“ podobným krokům, co konkrétně ale Čína hodlá v rámci odvety podniknout, již nenaznačil. „USA zobecnily koncept národní bezpečnosti a zneužívají státní moc k zavedení všemožných druhů omezení na čínské společnosti,“ prohlásil.

Podle mluvčí amerického ministerstva obrany Trumpova administrativa Američané SMIC podezřívají z napojení na čínský vojenský výzkum a zvažují je proto přidat na stejný black list, na které se nalézá například čínský telekomunikační gigant Huawei a všechny její dceřiné společnosti. Omezení proti Huawei trvají již déle jak rok a mají minimálně v koncovém segmentu (mobilní telefony) významný dopad na postavení firmy i mimo USA. Například v Evropě se Huawei postupně propadá z pozice někdejší tržní jedničky na stále nižší příčky. 

Ke dnešku se na tomto seznamu nalézá přes 275 čínských firem. Akcie čínské společnosti SMIC se v pondělní reakci na chystaný krok Američanů  propadly o 23 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.