Na oběžné dráze kolem Země nejspíš začíná být poněkud těsno. Čína si v materiálu určenému komisi valného shromáždění OSN postěžovala na dva incidenty, kdy se její vesmírná stanice musela vyhýbat satelitům Starlink společnosti SpaceX Elona Muska. Úřad OSN pro vesmírné záležitosti (UNOOSA) materiál zveřejnil na svém webu.
V roce 2021 mělo jít o dva případy. Jedno „blízké setkání“ mělo proběhnout 1. července a druhé 21. října. Stanice v obou situacích preventivně použila úhybné manévry, aby snížila riziko srážky, stěžují si čínské úřady (PDF). Jejich tvrzení zatím nebylo nezávisle ověřeno.
Deník Guardian cituje Jonathana McDowella z astrofyzikálního ústavu v americkém Bostonu, podle kterého riziko srážek na oběžné dráze v posledních letech stoupá s tím, jak roste počet vypouštěných satelitů. Jen Starlink jich má na nízké orbitě kolem 1600 a plánuje vypustit tisíce dalších.
Podle McDowella nemá v tomto ohledu čisté svědomí ani Čína – její vojenský test z roku 2007 byl velkým zdrojem velkého množství „kosmického šrotu“, kterému se v uplynulých letech pro změnu musela vyhýbat i vesmírná stanice NASA.
Starlink nabízí broadbandové satelitní připojení k internetu. Koncem roku 2021 začaly být jeho služby v betaprovozu dostupné i v Česku – viz První dojmy: Satelitní Starlink je zatím v Česku vhodný jako záložní připojení.