Čína útočila na kritickou infrastrukturu v ČR. A armáda varuje před čínskými soláry a zadními vrátky

28. 5. 2025

Sdílet

Čína Autor: BIS

Vláda České republiky uvedla, že Čína vedla škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí ministerstva zahraničních věcí. O jakou síť přesně šlo, nebylo specifikováno. Čína a Rusko nicméně na tuzemské státní sítě útočily i v minulosti, například na systémy spojené s diplomatickou komunikací a přístupu k e-mailům. Na problém dlouhodobě upozorňuje Bezpečnostní informační služba.

“Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS),” uvedlo ministerstvo zahraničí.

“Česká vláda jednoznačně odsuzuje tuto škodlivou kybernetickou kampaň proti své kritické infrastruktuře. Toto jednání narušuje důvěryhodnost Čínské lidové republiky a protiřečí jejím veřejným prohlášením. Tyto aktivity jsou v rozporu s normami odpovědného chování států v kybernetickém prostoru, které podpořily všechny státy OSN. Vyzýváme Čínskou lidovou republiku, aby tyto závazky a principy dodržovala, zdržela se obdobných útoků a přijala odpovídající opatření s ohledem na tuto situaci,” stojí dále v prohlášení.

Na konkrétní aktéry v kyberprostoru se oficiálně nepoukazuje příliš často, je totiž nutné mít jasné důkazy. Nyní to bylo možné díky atribučnímu procesu. Na vyšetřování incidentu se podílely Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství, Úřad pro zahraniční styky a informace a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Firmy s vazbami na Čínu jsou problém. Zákaz je i o geopolitice, vzkazuje do Česka klíčový dodavatel z Izraele Přečtěte si také:

Firmy s vazbami na Čínu jsou problém. Zákaz je i o geopolitice, vzkazuje do Česka klíčový dodavatel z Izraele

Na Čínu tento týden upozornila také Armáda ČR. Velitelství informačních a kybernetických sil varovalo před tajnými čínskými komunikačními zařízeními v prvcích solární energetiky, kde Čína v Česku a Evropě dominuje. Varování se týká také přístavních jeřábů. Na Lupě jsme zase nedávno psali o riziku čínských bezpečnostních kamer.

„Skryté, nezdokumentované součástky určené k výměně dat, které nemají z hlediska funkce žádné opodstatnění, naznačují špatný úmysl. Mohou umožnit nejen neoprávněný sběr informací, ale i vyřadit zařízení z provozu. V listopadu 2024 došlo v USA k incidentu, při kterém byly některé solární panely vyřazeny vzdáleným přístupem od čínského výrobce. EU získává 11 % své elektřiny ze solárních panelů – a 95 % z nich je vyrobeno v Číně (Byť netvrdíme, že všechny obsahují podobné součástky). Pokud by jen malé procento z nich bylo v jeden moment vyřazeno, výsledná destabilizace napětí či poškození energetické sítě by mohly vést i k regionálnímu blackoutu, trvajícímu hodiny, možná dny,“ upozornila armáda.

„Problém je i u jeřábů námořních přístavů, které jsou klíčové pro globální nákladní dopravu – zhruba 80 % z nich je vyrobeno čínskou státní společností. Ve zhruba šestině z nich našly úřady v USA podobné komunikační součástky. Teoretické vyřazení i jen části jeřábů by vedlo nejen k závažným problémům se zásobováním a k ekonomickým ztrátám, ale například i k zamezení námořní vojenské přepravy. To by v situaci kolektivní obrany mohlo znamenat odstřižení od severoamerických spojenců. Kvalita zařízení, která používáme (ať už mobily, kamery nebo soláry) by měla hrát hlavní roli při výběru. Nízká cena není jen nižší kvalita, ale i vyšší ohrožení. Je jedno, kdo vás dokáže vypnout, okrást nebo vám narušit soukromí. Důležité je, že tomu lze předejít,“ popsali vojáci.

Z čínských kamer na úřadu vlády si každý dělal legraci. Ale sranda už to není, varuje přední český výrobce Přečtěte si také:

Z čínských kamer na úřadu vlády si každý dělal legraci. Ale sranda už to není, varuje přední český výrobce

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).