Hlavní navigace

Číňané pět let vysávali data ze sídla Africké unie, které sami postavili

1. 2. 2018

Sdílet

Šanghaj, Čína Autor: Jan Sedlák

Obavy z toho, že technologie Číny mohou být využívány ke sledování a kradení informací, se objevují už dlouho. Francouzský deník Le Monde nyní přichází s jedním konkrétní a velkým objevem. Číňané měli celkem pět let vysávat data ze sídla Africké unie (sdružuje 55 zemí Afriky) v etiopském hlavním městě Addis Abeba.

Čína pro Africkou unii postavila celý komplex na klíč včetně IT vybavení. Špehování mělo začít hned v roce 2012, kdy bylo sídlo do rukou Afričanů předáno. Technici čínské špehování objevili až letos v lednu, když si všimli, že v noci, kdy v budově nikdo nebyl, proudí na servery v Šanghaji nezvyklé množství dat. Číňané měli mít přístup ke všem informacím.

Čínští zástupci nařčení označili za absurdní. Africká unie už si každopádně pořídila vlastní serverové technologie a data a komunikaci šifruje. Le Monde přesně neuvádí, jaké ICT technologie Číňané v sídle unie nasadili. Jistě ale šlo o produkty čínských technologických společností.

Číňané jsou v Africe obecně velice aktivní investoři, kteří staví kde co, včetně dálnic, letišť, přístavů a telekomunikačních sítí. Čelí ovšem kritice, že za to z afrických zemí vysávají suroviny. Známy jsou i případy korupce afrických čelních představitelů – ovšem ne jen od čínských firem.

Obavy z čínského sledování má mimo jiné aktuální americká vláda. Ta donutila AT&T a Verizon zrušit plány na zahájení prodejů chytrých telefonů od Huawei a zakázala nasazování čínských komunikačních prvků ve státních organizacích. Na veřejnost se také dostaly materiály, podle kterých Američané zvažují znárodnění mobilních sítí, aby Čína nemohla nic odposlouchávat. Americká vláda ovšem informaci popřela s tím, že uniklé dokumenty jsou zastaralé.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).