Hlavní navigace

Čínská Alibaba v Česku spouští vlastní cloud, provozuje ho ABC Data

Sdílet

Jan Sedlák

Čínský internetový obr Alibaba Group se svým Alibaba Cloudem (Aliyun, AliCloud) oficiálně vstupuje do České republiky. Její služby zde a v celém regionu střední a východní Evropy začíná nabízet společnost ABC Data, která se jinak soustředí na distribuci hardwaru.

Společně s Českem je nyní Aliyun pod názvem ABC Data Cloud dostupný také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Estonsku, Rumunsku, Litvě a Lotyšsku. Polsko je přitom hlavní trh, na který se Číňané obracejí. Poláci budou mít k dispozici podporu v rodném jazyce.

Cloud nabízí tradiční služby jako virtuální servery, zálohování, úložiště dat, nástroje pro IoT, práci s daty a umělou inteligencí a také proprietární platformu pro e-commerce.

Zákazníci z regionu střední a východní Evropy budou přistupovat k datovému centru ve Frankfurtu, které zde Alibaba provozuje. V případě zájmu si mohou vybrat některou z dalších 17 lokalit, které firma po světě má. V Evropě jde pouze o Německo, ve Spojených státech jsou pak datacentra v Silicon Valley a Virginii.

Nejvíce datacenter má Alibaba doma v Číně a zbytku Asie. Firma zároveň s tím chce zákazníkům nabízet její zkušenosti a možnosti v tom, jak expandovat na asijských trzích.

Alibaba Cloud za kvartál vygeneruje tržby kolem 700 milionů dolarů s tím, že meziročně výrazně roste. Aliyun podle posledních číslech v tržním podílu předehnal cloud od IBM a celosvětově drží čtvrtou příčku za Amazon Web Services, Microsoft Azure a Google Cloud Platform.

Kolem Česka a zdejšího regionu se točí také další čínské společnosti. Huawei staví rozsáhlý cloud s operátory Deutsche Telekom (vlastník českého T-Mobilu), Orange a Telefónica. V Praze by zase svůj Cloud Node měl spustit China Telecom. Tato jména zároveň společně s Alibabou a Tencentem patří mezi největší cloudové hráče v Číně. Aliyun trh ovládá s více než 30 procenty a rychle roste Huawei.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory