Hlavní navigace

Cloud, sítě, úložiště a superpočítače. Čeští vědci a akademici mají nové IT zázemí

19. 7. 2019

Sdílet

e-INFRA CZ

Akademická síť CESNET, vědecký cloud CERIT-SC provozovaný Masarykovou univerzitou v Brně a české superpočítačové centrum IT4Innovations běžící na Vysoké škole báňské v Ostravě se spojují do národní výzkumné infrastruktury nazvané e-INFRA CZ. Ta má akademické a vědecké komunitě poskytnout sjednocené ICT služby.

„E-INFRA CZ je plně transparentním prostředím nabízejícím komplexní kapacity a zdroje pro přenos, ukládání a zpracování vědeckých dat všem subjektům zabývajícím se výzkumem, vývojem a inovacemi napříč odvětvími. Vytváří komunikační, informační, úložnou a výpočetní platformu pro výzkum, vývoj a inovace na národní i mezinárodní úrovni a poskytuje rozsáhlé a ucelené portfolio služeb v oblasti ICT, bez kterých moderní výzkum, vývoj a inovace nemohou být realizovány,“ uvádí organizace.

Základem je modernizovaná síť CESNET3. K tomu se připojuje cloudová infrastruktura, velkokapacitní datové úložiště a superpočítačové systémy běžící v Ostravě. Starší z nich byl nově upgradován a do budoucna přibyde jeden z nejvýkonnějších strojů v Evropě.

Tato infrastruktura má přispívat například k vývoji nových léků, personalizované medicíně, materiálovému výzkumu nebo vývoji nanotechnologií, predikci přírodních katastrof, výzkumu v oblasti bezpečnosti nebo péče o životní prostředí či vývoji nových zdrojů energie a inteligentních dopravních systémů. Za projektem stojí ministerstvo školství.

Vylepšený superpočítač Anselm v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).