Hlavní navigace

Firma Cloudflare nasadila HTTP/3, jeho podpora je zatím na vyžádání

27. 9. 2019

Sdílet

Svět - síť - internet Autor: Depositphotos

Cloudflare, populární globální poskytovatel služeb pro distribuované doručování obsahu a ochrany před DDoS útoky, začal podporovat protokol HTTP/3.

Firma zatím nezpřístupnila podporu plošně, ale bude tak činit na vyžádání. Pokud se nevyskytne žádný problém, zpřístupní nový protokol v horizontu několika týdnů všem.

Využití HTTP/3 je zatím omezené a zajímavé hlavně pro vývojáře, z prohlížečů jej podporuje momentálně pouze Chrome a to jen ve vývojářské „Canary“ verzi. Návod na zprovoznění uvádí Cloudflare na svém blogu.

Do HTTP/3 jsou nicméně navzdory zatím velmi limitovanému využití vkládány velké naděje. Stále ještě ladící se protokol vychází z pracovní verze RFC „Hypertext Transfer Protocol (HTTP) over QUIC“.

QUIC, neboli Quick UDP Internet Connections, je protokol vyvinutý v minulosti společností Google, který vedle HTTP supluje také přímo samotný TCP přenos a byl vyvinutý pro potřebu garantovaného přenosu datových streamů. Má několik pokročilých vlastností, například podporuje multiplexování více streamů přímo na úrovni sítového protokolu a umožňuje šifrované spojení (efektivně supluje TLS).

HTTP/3 se od původního Hypertext Transfer Protocol (HTTP) over QUIC v některých detailech odlišuje, například tím, že pro šifrování využívá běžné TLS. Podle dat W3Techs, HTTP/3 a QUIC v současné době využívají 3 % webů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 9. 2019 20:44

    StarousCZ

    "HTTP/3 se od původního Hypertext Transfer Protocol (HTTP) over QUIC v některých detailech odlišuje, například tím, že pro šifrování využívá běžné TLS."

    A tímto chtěl autor říci co ? HTTP 1 také používá TLS. Imho rozdíl je že HTTP 3 bude postavený nad UDP místo TCP. Co se šifrování týče bude to dost podobné předpokládám DTLS tedy TLS nad UDP.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/HTTP/3

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).