Hlavní navigace

ČOI: předpisy porušilo 84 % e-shopů, rozdali jsme pokuty za víc jak 1,5 milionu

12. 8. 2019

Sdílet

E-shop - košík - e-commerce Autor: Isifa

Česká obchodní inspekce vydala zprávu o dodržování právních předpisů v e-commerce za druhé čtvrtletí letošního roku, u celkového počtu 232 kontrol porušilo zákon 195 e-shopů.

ČOI kontrolovala v období od 1. dubna do 30. června 2019 dodržování právních předpisů v českých internetových obchodech. Zaměřila se především na zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Provedla celkem 232 kontrol a porušení právních předpisů zjistila v 195 případech, což je 84,0 % případů.

Sama ČOI ale poznamenává, že je podíl zjištění do značné míry ovlivněn způsobem realizace kontrol – úřad se zaměřuje na ty e-shopy, kde měli kontroloři podezření, nebo existoval tip od spotřebitelů. Zdánlivě obrovské procento hříšníků tak nebude pravděpodobně zrcadlit celý český e-commerce trh. Nejčastěji byl porušen zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Inspekce na základě zjištěných porušení předpisů uložila 245 pokut v celkové hodnotě 1 683 000 Kč.

Nejvíce hříšníků bylo v Jihočeském kraji a na Vysočině, následoval Olomoucký a Moravskoslezský kraj a na třetím místě se umístila Praha.

„Nedostatky v oblasti ochrany spotřebitele stále přetrvávají zejména u poskytování kompletních a komplexních informací o prodávaných výrobcích a službách, kdy se prodávající uchylují i k nekalým obchodním praktikám vůči spotřebitelům. Provozovatelé elektronických obchodů stále také chybují v informování spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Závady se vyskytují i v případě seznámení spotřebitele s cenou, v obecných informačních povinnostech nebo při procesu vyřizování uplatněných reklamací,“ komentuje závěry kontrol ředitel ČOI, Mojmír Bezecný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).