Hlavní navigace

CREDITAS banka spustila API pro automatické zpracování dat z účtů, je třetí v ČR

12. 10. 2017

Sdílet

Jak se blíží platnost unijní směrnice PSD 2, začínají se na blížící se změny pomalu připravovat i banky v Česku. CREDITAS dnes oznámila spuštění API, které umožňuje automatizované načítání a zpracovávání údajů z bankovních účtů. Dá se tedy použít například pro export dat do účetních programů, softwaru na správu domácích financí a dalších aplikací třetích stran.

CREDITAS API má dvě úrovně oprávnění. V tom základním zobrazuje a exportuje informace o účtu, zůstatek a historii. Rozšířené oprávnění pak umožňuje i vytváření domácích plateb, import hromadných plateb a jejich zobrazení (autorizaci ale musí klient provést v internetovém bankovnictví).

Tam si také může API aktivovat. „V internetovém bankovnictví vygeneruje bezpečnostní klíč (v praxi 64znakové heslo), který předá důvěryhodné třetí straně a přiřadí jí požadovaná oprávnění. U každé z těchto stran přitom nastaví, do jaké míry bude mít k jeho účtu přístup,“ popisuje člen představenstva banky zodpovědný za IT Kamil Rataj.

API pro komunikaci vyžaduje SSL protokol a 128bitové šifrování, služby jsou postaveny metodou POST a každá má specifické URL. Data jsou pak přenášena ve formátu JSON.

CREDITAS je podle dostupných informací teprve třetí bankou, která v Česku API nabízí. Své API Bankovnictví už má Fio banka a sadu API a nástrojů pro vývojáře provozuje také Česká spořitelna.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).