ČSÚ: V ČR pracuje 200 tisíc IT odborníků, mají o 61 procent vyšší průměrnou mzdu

30. 4. 2019

Sdílet

ČSÚ
ČSÚ

Český statistický úřad vydal publikaci nazvanou Věda, výzkum a informační technologie v mezikrajském srovnání za rok 2017. Přináší několik zajímavých čísel o tom, jak je na tom tuzemský ICT sektor.

„V roce 2017 pracovalo v České republice jako ICT odborník bezmála 193 tisíc osob a na zaměstnané populaci v tomto roce zaujímaly podíl 3,9 procenta. Od roku 2012, kdy došlo ke změně klasifikace zaměstnaných a máme tak dostupnou ucelenou časovou řadu, se počet ICT odborníků zvýšil, a to téměř o 23 tisíc osob,“ píše ČSÚ. Nejpočetnějšími skupinami jsou technici, mechanici a opraváři ICT a manažeři, inženýři a specialisté.

V mezinárodním srovnání toho, kolik ICT pracovníků spadá na celkový počet zaměstnaných osob, Česko spadá pod průměr Evropské unie.

„Nejvíce ICT odborníků je v Praze, v roce 2017 se jednalo o 50 tisíc osob. Za Prahou následují tři kraje s podobným počtem ICT odborníků, jedná se o kraj Jihomoravský (28 tis.), Středočeský (24 tis.) a Moravskoslezský (21 tis.). Nejméně je pak ICT odborníků v Karlovarském kraji, kde jich nenacházíme ani 3 tisíce. Od roku 2012 stoupl nejvíce počet ICT odborníků v kraji Moravskoslezském, kdy činil nárůst jejich počtu cca 5 tisíc osob,“ uvádí dále úřad.

V roce 2017 si ICT odborníci v Česku přišli na průměrnou měsíční hrubou mzdu kolem 50 tisíc korun, což je o 61 procent více než u průměrné hrubé mzdy celkově.

„Pokud zmiňujeme mzdu ICT specialistů, bude zajímavé také srovnání se mzdou ICT techniků. Ti v roce 2017 pobírali v průměru hrubou měsíční mzdu okolo 39 tisíc korun a oproti ICT specialistům tak byla jejich mzda nižší o 17 tisíc korun. Rozdíly ve mzdách jsou samozřejmě také, pokud se podíváme na jednotlivá zaměstnání v rámci skupiny ICT specialisté. Více než 61 tisíc korun měsíčně činila hrubá mzda Systémových analytiků a Vývojářů softwaru, cca 58 tisíc korun pak pobírali Specialisté v oblasti testování softwaru a Specialisté v oblasti testování dat. Nejnižší mzdu mezi ICT specialisty, okolo 50 tisíc korun, pak pobírají Vývojáři webu a multimédií a také systémoví administrátoři a správci počítačových sítí.“

U mezd bude zajímavé sledovat čísla za rok 2018, kdy se trh zejména s programátory v Praze a Brně dále šponoval, což mělo na mzdy zásadní vliv.

Zpráva ČSÚ monitoruje také internetovou infrastrukturu, rozšíření informačních technologií v domácnostech, využívání internetu, technické vzdělávání nebo výzkum a vývoj. Všechny statistiky a komentáře jsou k dispozici zde.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).