
Detektivní seriály, historická dramata, portréty velkých osobností a řada nových dokumentů tvoří část chystaných projektů České televize, které představila novinářům.
Pokračování bude mít velký mezinárodní hit Marie Terezie, který se zařadil mezi nejsledovanější pořady nejen v Česku, ale i na Slovensku nebo v Rakousku. Nové dva díly se odehrávají v letech 1741 až 1745 během válek o rakouské dědictví. „Život Marie Terezie je opravdovou studnicí příběhů, které v sobě nesou témata důležitá i pro současného diváka, ať už je to postavení ženy ve společnosti a v politice, volba mezi zájmy kariéry a rodiny nebo konflikt morálky a vysokých cílů s reálnou politikou v rozbouřené Evropě,“ uvedl ředitel vývoje pořadů Jan Maxa.
Diváci nepřijdou ani o kriminálky. Režisér Filip Renč natáčí seriál Hlava medúzy, ve kterém šéfka brněnských kriminalistů v podání Jitky Čvančarové řeší případ obrazu ukradeného z Moravské galerie a související zločiny. Dva seriály se odehrávají ve 20. letech minulého století – Zločiny Velké Prahy (v režii Jaroslava Brabce) a Četníci ze Znojma. Naopak ze současnosti je třináct případů pod názvem Místo zločinu Ostrava, které jsou inspirovány skutečnými událostmi. Režie se ujali Dan Wlodarczyk a Jan Hřebejk.
V plánu jsou filmové portréty z českých dějin. Herec Marián Labuda ml. se objeví v titulní roli snímku Emanuel Moravec – Anatomie zrady, který režíruje Biser Arichtev. Téma zrady a kolaborace zpracovali do scénáře Lucie a Josef Konášovi. Životopisný film Past se zabývá osudem herečky Jiřiny Štěpničkové, kterou v 50. letech Státní bezpečnost vlákala do léčky při pokusu o emigraci na Západ. Umělkyně pak byla odsouzena k 15 letům vězení. Ze stejného období je fiktivní příběh Herec o homosexuálním herci, který spolupracuje se Státní bezpečností.
Historii se rovněž věnuje několik plánovaných dokumentů. Česká televize uvede dosud neznámé záběry ze začátku okupace v srpnu 1968, k nimž režisér Jan Šikl dopátral osudy a vzpomínky lidí zachycených na filmovém pásu. Režisér Martin Vadas se ujal celovečerního dokumentu Nejkrvavější proces o justiční vraždě Rudolfa Slánského. I v tomto pořadu se objeví dosud nezveřejněné dobové záběry.
Sametové revoluci se bude věnovat dokument Sametová FAMU o tehdejších studentech, ze kterých jsou dnes zavedení filmaři, a portrét herce Jana Potměšila, který ochrnul po nehodě právě během revolučních dnů roku 1989.
Další dokumenty se budou věnovat Alzheimerově chorobě (Až do konce), vyšetřování válečných zločinů v bývalé Jugoslávii (Vyšetřovatel), rakovině prostaty (Moje jméno je prostata) nebo dějinám tuzemského jazzu (Příběhy českého jazzu).
Scénárista Milan Kruml a režisér Jakub Skalický se budou věnovat televizi samotné – cyklus Na programu televize přiblíží neznámé informace o známých pořadech i o těch právem zapomenutých. „Cyklus bude mít bohatý archivní materiál. Ukázky z pořadů doprovodí dobový materiál ze zákulisí jejich natáčení. Stejně tak tvůrci pracují se čtením archivních dokumentů, jako jsou dopisy diváků nebo recenze v dobovém tisku. Perličkou bude oživení ztracených kultovních televizních pořadů pomocí rekonstrukce s herci na základě dochovaných scénářů,“ řekl kreativní producent Dušan Mulíček.
Filmovou tvorbu zastupuje celovečerní portrét herce Jiřího Suchého pod názvem Lehce s životem se prát v režii Olgy Sommerové. Agnieszka Holland natočila snímek Šarlatán inspirovaný osudem lidového léčitele Jana Mikoláška. Kryštof Hádek a Jiří Mádl se objeví v dobrodružném příběhu Modelář (režie Petr Zelenka), psychologickém thrilleru o spolumajitelích firmy na drony.
„Česká televize jen loni do výroby schválila 458 nových pořadů,“ připomněl generální ředitel Petr Dvořák. „Snažíme se o to, abychom v oblasti původní tvorby přicházeli s kvalitními, neotřelými látkami a inovativními technologickými postupy,“ dodal.