Hlavní navigace

ČT představila nové filmy a seriály. Točí pokračování hitu Marie Terezie

27. 3. 2019

Sdílet

Natáčení Marie Terezie Autor: Julie Vrábelová

Detektivní seriály, historická dramata, portréty velkých osobností a řada nových dokumentů tvoří část chystaných projektů České televize, které představila novinářům.

Pokračování bude mít velký mezinárodní hit Marie Terezie, který se zařadil mezi nejsledovanější pořady nejen v Česku, ale i na Slovensku nebo v Rakousku. Nové dva díly se odehrávají v letech 1741 až 1745 během válek o rakouské dědictví. „Život Marie Terezie je opravdovou studnicí příběhů, které v sobě nesou témata důležitá i pro současného diváka, ať už je to postavení ženy ve společnosti a v politice, volba mezi zájmy kariéry a rodiny nebo konflikt morálky a vysokých cílů s reálnou politikou v rozbouřené Evropě,“ uvedl ředitel vývoje pořadů Jan Maxa.

Diváci nepřijdou ani o kriminálky. Režisér Filip Renč natáčí seriál Hlava medúzy, ve kterém šéfka brněnských kriminalistů v podání Jitky Čvančarové řeší případ obrazu ukradeného z Moravské galerie a související zločiny. Dva seriály se odehrávají ve 20. letech minulého století – Zločiny Velké Prahy (v režii Jaroslava Brabce) a Četníci ze Znojma. Naopak ze současnosti je třináct případů pod názvem Místo zločinu Ostrava, které jsou inspirovány skutečnými událostmi. Režie se ujali Dan Wlodarczyk a Jan Hřebejk.

V plánu jsou filmové portréty z českých dějin. Herec Marián Labuda ml. se objeví v titulní roli snímku Emanuel Moravec – Anatomie zrady, který režíruje Biser Arichtev. Téma zrady a kolaborace zpracovali do scénáře Lucie a Josef Konášovi. Životopisný film Past se zabývá osudem herečky Jiřiny Štěpničkové, kterou v 50. letech Státní bezpečnost vlákala do léčky při pokusu o emigraci na Západ. Umělkyně pak byla odsouzena k 15 letům vězení. Ze stejného období je fiktivní příběh Herec o homosexuálním herci, který spolupracuje se Státní bezpečností.

Historii se rovněž věnuje několik plánovaných dokumentů. Česká televize uvede dosud neznámé záběry ze začátku okupace v srpnu 1968, k nimž režisér Jan Šikl dopátral osudy a vzpomínky lidí zachycených na filmovém pásu. Režisér Martin Vadas se ujal celovečerního dokumentu Nejkrvavější proces o justiční vraždě Rudolfa Slánského. I v tomto pořadu se objeví dosud nezveřejněné dobové záběry.

Sametové revoluci se bude věnovat dokument Sametová FAMU o tehdejších studentech, ze kterých jsou dnes zavedení filmaři, a portrét herce Jana Potměšila, který ochrnul po nehodě právě během revolučních dnů roku 1989.

Další dokumenty se budou věnovat Alzheimerově chorobě (Až do konce), vyšetřování válečných zločinů v bývalé Jugoslávii (Vyšetřovatel), rakovině prostaty (Moje jméno je prostata) nebo dějinám tuzemského jazzu (Příběhy českého jazzu).

Scénárista Milan Kruml a režisér Jakub Skalický se budou věnovat televizi samotné – cyklus Na programu televize přiblíží neznámé informace o známých pořadech i o těch právem zapomenutých. „Cyklus bude mít bohatý archivní materiál. Ukázky z pořadů doprovodí dobový materiál ze zákulisí jejich natáčení. Stejně tak tvůrci pracují se čtením archivních dokumentů, jako jsou dopisy diváků nebo recenze v dobovém tisku. Perličkou bude oživení ztracených kultovních televizních pořadů pomocí rekonstrukce s herci na základě dochovaných scénářů,“ řekl kreativní producent Dušan Mulíček.

Filmovou tvorbu zastupuje celovečerní portrét herce Jiřího Suchého pod názvem Lehce s životem se prát v režii Olgy Sommerové. Agnieszka Holland natočila snímek Šarlatán inspirovaný osudem lidového léčitele Jana Mikoláška. Kryštof Hádek a Jiří Mádl se objeví v dobrodružném příběhu Modelář (režie Petr Zelenka), psychologickém thrilleru o spolumajitelích firmy na drony.

„Česká televize jen loni do výroby schválila 458 nových pořadů,“ připomněl generální ředitel Petr Dvořák. „Snažíme se o to, abychom v oblasti původní tvorby přicházeli s kvalitními, neotřelými látkami a inovativními technologickými postupy,“ dodal.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 3. 2019 16:59

  Pamětník

  Na nějaké dokonalé srovnání by bylo nutné tomu věnovat moc úsilí, ale předchozí prohlášení, že RAI má poloviční rozpočet než ČT, mi poněkud nevychází.

  U nás zaplatí domácnost za TV ročně cca 62€, italská domácnost k poplatkům za elektřinu ročně 100€. Itálie má 60 milionů obyvatel, kolik má domácností sice nevím, ale zavedenou elektřinu mají snad všechny. Proto mi nevychází ten dvojnásobek u ČT. Když střelím, že v Itálii mají 20 milionů domácností/elek­troměrů, tak to ročně vychází na 2 miliardy € a to je asi více, než 7 miliard Kč. Aby to vyšlo, muselo by být v Itálii jen 35 tisíc domácností/elek­troměrů!

  Tím nechci někomu kazit pocity, ale chce to více argumentovat skutečnými čísly, než kouskem jedné věty.

 • 27. 3. 2019 21:33

  Filip Rožánek

  Rozpočet RAI byl v roce 2017 podle jejich výroční zprávy 2,4 miliardy eur, z toho poplatky tvořily 1,8 miliardy eur. Výroční zpráva o hospodaření v minulém roce zatím dostupná není. Ovšem tak jako tak je to poněkud více než rozpočet ČT, který je sice taky v miliardách, jenže korun.

 • 28. 3. 2019 8:07

  JiriSedivy (neregistrovaný)

  Tady bude potřeba uvést informace na pravou míru. Nevím zda je pro vás Itálie natolik neznámou zemí anebo jste si ji spletl s jinou.
  Itálie naopak patří mezi nejbohatší země Evropy, je členem skupiny G7 což je skupina sedmi nejbohatších a nejrozvinutějších ekonomik světa. Průměrná mzda 300 euro v Itálii nebyla nikdy, natož dnes. Je pravda, že existují rozdíly mezi severem a jihem, ale průměrná mzda třeba v Miláně což je jedno z nejbohatších měst v EU dosahuje průměrná mzda 3000 euro, tři tisíce ne tři sta. Na jihu okolo 1500-2000 euro. Celková průměrná mzda je podle informací z minulého roku 67.000 Kč měsíčně což je asi o tři tisíce méně než třeba v Kanadě. Takže o chudobě se jistě bavít nemůžeme. Další hloupost, vlaky. Na jihu mají nejenom vlaky a celkově Itálie má jednu z nejrozvinutějších železnic na světě, ale od roku 2010 v Itálii jezdí rychlovlaky FrecciaRossa který dosahují rychlostí až 300-350km v hod. Vlaky jezdí od severu až po jih do Neapole.
  Taktéž příště se lépe informujte Vy.

 • 28. 3. 2019 2:10

  Pamětník

  Jak jsou chudí Italové nemění nic na tom, že ke každé elektrice musí domácnost ročně zaplatit 100€ do státní pokladny, potažmo RAI. Pokud by ČT dostávala příspěvky podle bohatství obyvatel Česka, potom by Tvoje počty mohly vycházet, ale koncesionářských 135.-Kč se už mnoho let nezměnilo. Jak má na příjmy RAI vliv vlak? Právě důkladné informace odhalily, že Tvé představy jsou nejen zkreslené, ale hlavně nepravdivé. Proto je třeba je na webu napravit.

 • 27. 3. 2019 18:33

  Martin090

  Kdes na to prosím tě přišel? Itálie má sice 60 milionů lidí ale ekonomický je Itálie jednou z nejchudších zemí Evropy. my jsme 3x bohatší než Italové a to jak mzdou tak i co se týče státního bohatství. prumernej Ital vydělá 300 400 euro měsíčně. někde jsem četl že na jihu nemají ani vlaky.btak se příště informuj. takže ČT je na tom ekonomicky lépe než Rai. Ale Rai zase má kvalitnější pořady paradoxně.

 • 27. 3. 2019 16:16

  Martin090

  Česká televize vyrábí provinční programy které nemají šanci vše dostat do světa max na Slovensko. Podívejte na Rai, ZDF nebo BBC taky to jsou veřejnoprávní televize a jejich seriály se vysílají po celém světě. Přitom ČT hospodaří se sedmi miliardovým rozpočtem to je jednou tolik co má třeba Rai takže love na to má. Ale hlavně že investuje do pořadů jako 168 hodin nebo Události

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).