Hlavní navigace

ČTK při volbách poprvé vydávala automaticky generované zprávy, bylo jich přes 200

8. 10. 2018

Sdílet

Robot - umělá inteligence - AI - ruka Autor: Depositphotos

Česká tisková kancelář (ČTK) si v průběhu volebního víkendu otestovala automatické generování volebních zpráv. Asi 200 headlinů (krátkých zpráv o výsledcích v jednotlivých obvodech) a fleší (dvouodstavcových zpráv s prognózou konečného výsledku) generoval software na základě dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a předpřipravených šablon.

„Hlavním přínosem letošní novinky bylo zrychlení zpravodajského servisu při překlápění dat Českého statistického úřadu, omezení lidských chyb a ulehčení práce zpravodajům, kteří se tak mohli více zaměřit na ohlasy a další zajímavosti z voleb,“ vysvětluje šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková.


ČTK

Ukázka nezeditovaného automaticky generovaného headlinu

„Všechny automaticky generované zprávy před vydáním ještě zkontroloval a případně doplnil lidský editor,“ dodává. 


ČTK

Ukázka automaticky generovaného headlinu po editaci

„Příprava programu trvala přibližně dva měsíce. Software jsme před ostrým startem testovali na datech z předchozích voleb a na testovacích datech, která před volbami zveřejnil Český statistický úřad,“ doplňuje technický ředitel ČTK Jan Kodera.


ČTK

Ukázka automaticky generované fleše před editací a po ní

ČTK už delší dobu automaticky generuje například deníky očekávaných událostí a asi rok vydává automaticky aktualizované grafické vizualizace.

Ve světě se s automatickým generováním zpráv experimentuje už několik let. Například Washington Post poprvé otestoval svůj robotický systém Heliograf v roce 2016 při olympiádě v Riu a od loňského roku využívá další systém, ModBot, při moderování diskusí. Agentura Associated Press (AP) vydává některé zprávy o hospodářských výsledcích firem automaticky už od roku 2014.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).