Hlavní navigace

ČTÚ: Loni se průměrná spotřeba dat vyšplhala na 573 MB měsíčně

9. 5. 2017

Sdílet

Aktuální výroční zpráva ČTÚ je nevyčerpatelným zdrojem zajímavých čísel. Pro dnešek vybíráme spotřebu dat. Datový provoz v mobilních sítích se loni zvedl totiž o 65 procent a operátorskou infrastrukturou proteklo 88 petabytů dat. 


Zdroj: ČTÚ

Průměrná spotřeba na uživatele se tak dostala na 573 MB dat. Všichni tři operátoři už letos představili nové, respektive upravené tarify, které zohledňují tlak na levnější data. Vodafone a O2 mají nově rodinné balíčky a T-Mobile přidal data u stávajících tarifů

Na operátorském trhu zkouší vydělat i virtuální operátoři. Těch bylo loni podle ČTÚ celkem 157. Ve srovnání s velkou trojkou síťových operátorů ale jen sbírají drobky. Jejich tržní podíl totiž spočítal úřad na sedm procent. A potom, co ještě očistil výsledek o virtuály, kteří jsou majetkově propojeni s velkými operátory, klesl podíl na 3,4 procenta. 

Situace na trhu virtuálních operátorů a datových služeb vedly ČTÚ k tomu, aby rozjel přípravy testu tří kritérií, který je nutným předpokladem pro zvážení možnosti regulace daného velkoobchodního trhu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).