Hlavní navigace

ČTÚ: Loni se průměrná spotřeba dat vyšplhala na 573 MB měsíčně

Sdílet

Jan Beránek 9. 5. 2017

Aktuální výroční zpráva ČTÚ je nevyčerpatelným zdrojem zajímavých čísel. Pro dnešek vybíráme spotřebu dat. Datový provoz v mobilních sítích se loni zvedl totiž o 65 procent a operátorskou infrastrukturou proteklo 88 petabytů dat. 


Zdroj: ČTÚ

Průměrná spotřeba na uživatele se tak dostala na 573 MB dat. Všichni tři operátoři už letos představili nové, respektive upravené tarify, které zohledňují tlak na levnější data. Vodafone a O2 mají nově rodinné balíčky a T-Mobile přidal data u stávajících tarifů

Na operátorském trhu zkouší vydělat i virtuální operátoři. Těch bylo loni podle ČTÚ celkem 157. Ve srovnání s velkou trojkou síťových operátorů ale jen sbírají drobky. Jejich tržní podíl totiž spočítal úřad na sedm procent. A potom, co ještě očistil výsledek o virtuály, kteří jsou majetkově propojeni s velkými operátory, klesl podíl na 3,4 procenta. 

Situace na trhu virtuálních operátorů a datových služeb vedly ČTÚ k tomu, aby rozjel přípravy testu tří kritérií, který je nutným předpokladem pro zvážení možnosti regulace daného velkoobchodního trhu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.