Hlavní navigace

ČTÚ má novou verzi podmínek aukce 5G kmitočtů, operátorům nabízí i další pásmo

3. 1. 2019

Sdílet

Podmínky chystané aukce kmitočtů pro 5G sítě v Česku pomalu dostávají obrysy. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil aktualizovanou pracovní verzi podmínek dražby.

Největší změnou je, že úřad chce s kmitočty v pásmu 700 MHz dražit také frekvence v pásmu 3400 – 3600 MHz. „Úřad v současnosti předpokládá, že ve výběrovém řízení bude nabídnuta pouze část spektra v rozsahu 3410 – 3600 MHz, a to jako 19 abstraktních simplexních aukčních bloků o velikosti 10 MHz. V dalším průběhu přípravy vývěrového řízení bude Úřad dále diskutovat možnost nabídky i úseku 3400 – 3410 MHz, a to s ohledem na existenci omezujících technických podmínek,“ říká ČTÚ.

U pásma 700 MHz se oproti prvnímu návrhu podmínek změnilo navrhované rozložení aukčních bloků. V pásmu 700 MHz chce ČTÚ v aukci nově nabízet dva abstraktní bloky o velikosti 2×5 MHz a dva abstraktní bloky o velikosti 2×10 MHz. Jeden blok o velikosti 2×10 MHz chce navíc vyhradit pouze pro nové zájemce. Původně úřad uvažoval o šesti stejných blocích o velikosti 2×5 MHz.

Omezení spektrálního limitu v pásmu 700 MHz má být pro všechny zájemce stanoveno na 2 × 10 MHz. „Takto stanovené podmínky umožní každému zájemci soutěžit o aukční bloky o velikosti až 2 × 10 MHz,“ vysvětluje ČTÚ.

Úřad i nadále chce podpořit vstup případého nového hráče na trh. Prvního kola aukce, ve kterém bude nabízet vyhrazený blok 2 ×10 MHz, by se tak podle návrhu mohli účastnit jen zájemci, kteří nemají frekvence v pásmu 800 MHz. Všichni zájemci bez omezení se budou moci účastnit až druhého kola, kde mají být draženy všechny ostatní bloky.

Případného nového hráče chce ČTÚ podpořit i zvažovaným závazkem národního roamingu. Operátoři, kteří získají blok v pásmu 700 MHz a zároveň už mají i kmitočty v pásmu 800 MHz, by nového hráče v pásmu 700 MHz museli pustit ke své infrastruktuře na dobu, než si postaví vlastní síť (ČTÚ předpokládá, že to bude 5 – 6 let).

V aktualizovaném návrhu podmínek úřad konkretizuje také závazek operátorů k podpoře komunikace bezpečnostních a krizových složek – tzv. PPDR (Public Protection and Disaster Relief) komunikace. ČTÚ předpokládá, že držitelé frekvencí v pásmu 700 MHz by se zavázali (za přiměřenou cenu) k poskytnutí národního roamingu a zajištění priorotních služeb pro PPDR komunikaci.

Aktualizované podmínky ještě nejsou definitivní. ČTÚ vyzval potenciální zájemce, aby mu zasílali své připomínky. Aukce by podle představ úřadu měla odstartovat v druhém pololetí letošního roku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 1. 2019 17:06

  GLS (neregistrovaný)

  Žádný čvrtý operátor nebude protože jak ČTU tak ostatní operátoři dělají vše aby nikdy nebyl. Tohle je všechno jen šaškárna pro sprostý lid.

 • 3. 1. 2019 22:22

  Ondrej (neregistrovaný)

  Spise MPO a ministryne za ANO a jeji namestci delaji vse proto, aby 4. operator nebyl. Co vim ze zakulisi, tak udajne tlaci prave na CTU a snazi se ho presvedcit, aby byl podporen jejich napad o statnim podniku, jez by prodaval kapacitu v 5G sitich. Asi se musi podporit kamarad Kelner... V jejich zajmu neni, aby 4. operator prisel. Kdyby ziskal vyhodnejsi cast spektra, tak by mohlo dojit k situaci, kdy by si musela velka trojka velkoobychodne kupovat kapacitu od neho, coz je pro stavajici trojku krajne nepredstavitelna vec. Nastesti CTU zatim stoji na svem a pres odpor a zjevne zlobovane cleny ANO bude lip (viz Pilny) pokracuje dal v priprave aukce. Pouze je otazkou, zda pak nesahne MPO ke zmenam v rade CTU a nenasmeruje "nezavisleho" regulatora politickou silou tam kam chce, coz by nebylo v zajmu vsech uzivatelu mobilnich sluzeb...

 • 23. 1. 2020 22:56

  wm6x

  V tom pásmu 3,7 GHz vysílá televize. A bude zajímavé až operátoři zjistí že doostali pásmo které je už obsazené. A zatím není technický plán na jeho uvolnění. ČTÚ právě prodal kůži medvěda kterého ještě neulovil.

 • 3. 1. 2019 19:57

  Asdfghjklůmnbvcxy (neregistrovaný)

  to 3400-3600 muze byt zajimave, esi se bude soutezit i jen o pridely v tomto pasmu... muze se vyvrbit vice subjektu alias Poda apod. a skutecne rychly net muze nabidnout daleko vice nynejsich velkych wifinaru. Co se 700 tyce, moc se bojim jestli vysoutezi neco ND... protoze tento packal to zatim sere dost statecne. Vystavba 3,7G co nejpomaleji, neni kam spechat. A je snad jasno, ze by se musel s nekym spolcit aby vubec nejak pokryl CR v rozumnem case, nabizi se VDF, ale kdovi co bude. Pokud by vystavbu realizoval sam, tak to bude dobry peklo...

 • 3. 1. 2019 22:08

  Franta pepa jednicka (neregistrovaný)

  3400-3600 se vydrazi a priradi k jiz existujicim licencim ve vyssim pasmu. Jak to cele muze fungovat v praxi je nazorne videt na Slovensku. Nordic ma sajty pro 420 MHz, ktere muze pouzit pro 3.7 GHz (a treba 3.5 nebo 700)

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).