Český telekomunikační úřad zkontroloval, jak operátoři plní podmínky, za kterých získali kmitočty pro výstavbu soukromých digitálních rozhlasových sítí. S výsledky je spokojený: kontrolovaná kritéria byla u sítí DAB+ splněna, některá i ve značném předstihu.
První kontrolovanou podmínkou byl termín zahájení provozu sítí na přidělených rádiových kmitočtech, respektive spuštění alespoň jednoho vysílače pokrývajícího část území, pro které byl příslušný příděl udělen. „Tuto podmínku splnili držitelé všech přídělů včas, tedy nejpozději do 12 měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení přídělu,“ sdělil úřad v tiskové zprávě.
Dalšími kontrolovanými podmínkami jsou rozvojová kritéria. Držitelé přídělů pro celoplošné sítě musí zajistit, aby jejich DAB+ síť pokrývala do 18 měsíců alespoň 50 % obyvatel České republiky, a současně alespoň 50 % délky dálnic. „Ačkoliv termín pro splnění této podmínky je na přelomu srpna a září tohoto roku, držitelé obou celoplošných přídělů již podmínku splňují,“ informoval úřad.
Držitelé přídělů pro regionální vysílání jsou povinni do 24 měsíců od udělení přídělu pokrýt alespoň 40 % obyvatel území (skupinových přidělení), pro které je vydán příděl. Ačkoliv termín pro splnění této podmínky nastane na přelomu února a března roku 2026, také v tomto případě většina držitelů přídělů tuto podmínku splňuje už teď.
Další termíny, ve kterých musí operátoři zvýšit pokrytí obyvatel nebo dálnic uplynou v druhé polovině roku 2026 nebo ještě později, a proto zatím ČTÚ tato kritéria nekontroloval.
„S potěšením konstatujeme, že důsledkem aukce je poměrně rychlý nárůst dostupnosti zemského digitálního rozhlasového vysílání nejen z hlediska počtu obyvatel, kteří mají signál dostupný, ale rovněž i z hlediska rostoucí nabídky šířených rozhlasových programů soukromých provozovatelů vysílání. Rádi bychom připomněli, že k tomu, aby mohli posluchači těchto nových možností využít, potřebují vhodný přijímač, který již umí přijímat i rádiové kmitočty v pásmu, na kterém vysílá DAB+,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.
„V porovnání se situací před vydražením přídělů, kdy bylo mimo vysílání Českého rozhlasu v provozu okolo 36 dočasných vysílačů s výkony maximálně 1 kW, je v současné době v provozu již 93 vysílačů soukromých provozovatelů, z čehož má 43 vysílačů výkon 5 kW a více,”spočítal úřad. Zároveň upozornil: „Přestože se v dalším období předpokládá zvýšení počtu vysílačů, nebo zvýšení jejich výkonů, je v současné době pro příjem vysílání DAB+ ve většině případů potřeba vnější přijímací anténa (nejlépe také odborně instalovaná).“