Hlavní navigace

ČTÚ vypsal veřejné konzultace ke kmitočtovému pásmu 60 GHz

27. 9. 2019

Sdílet

Český telekomunikační úřad - ČTÚ Autor: ČTÚ

Český telekomunikační úřad vypsal veřejné konzultace pro využití rádiového spektra pro kmitočtové pásmo 52,6–59 GHz a pro pásmo 59–105 GHz. V obou případech lze posílat připomínky do 25. října letošního roku.

Otevření pásma 60 GHz označuje ČTÚ jako velké téma. „Pro ČTÚ je otevření pásma 60 GHz priorita (osobně věřím, že to bude další stimul pro upgrade služeb a nabídky větších i menších operátorů). 24. září Rada projedná úpravu příslušného plánu na využívání rádiového spektra (PVRS) a v průběhu veřejné konzultace dokončí aktualizaci všeobecného oprávnění. Součástí řešení bude i portál včetně ověřovacího mechanismu z hlediska možného ovlivňování již existujících spojů novými. Cílem je mít komplexní řešení, které naopak nebude pod vlivem úředního šimla. Po všech změnách a veřejných konzultacích je reálný termín otevření šedesátky na konci tohoto roku,“ popsal v Kmitočtech na Lupě předseda úřadu Jaromír Novák.

O tom, proč je pásmo 60 GHz důležité a co přinese, na Lupě psal Jakub Rejzek:

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 9. 2019 14:36

  Balabaj

  Bohužel se jedná pouze o změnu plánu využití radiového spektra, tedy jakési osnovy pro využití kmitočtů radiokomunikační službou. Samotné oprávnění pro využívání kmitočtů to zatím není. Jedná se tedy o poměrně zavádějící aktualitu. Konzultace se týká rozsahu od 52,6 -105GHz, nikoliv pouze 60 GHz.
  Mělo by následovat to, co tu autor předčasně zmínil Postup úřadu je poněkud zmatený, protože opírá změnu o rozhodnutí EK pro využívání kmitočtů zařízeními krátkého dosahu, které nejsou součástí radiokomunikační služby a hodlají upravovat podmínky provozu kmitočtů radiokomunikační službou.
  Zajímavý je rovněž nejzazší termín těchto změn. 1.1.2020, stanovený EK. Ale ještě jednou, tento termín platí pro zanesení změn nikoliv do PVRS a případně VO-R/12 jak deklaruje úřad, ale změny všeobecného oprávnění VO-R/10. Pro změnu VO-R/10 zase není zapotřebí otevírat veřejnou konzultaci pro změnu PVRS č. 23 a 3. Na podobné eskapády našeho regulátora je bohužel nutné si zvykat a nejedná se o nic neobvyklého.
  Vezmeme-li v potaz rovněž fakt, že na vypořádání konzultace má úřad max 30 dní a na konzultaci samotnou rovněž, není li to uvedeno jinak, tak nejzazším termínem pro zahájení konzultace ke změně Vo-R/10 je 25 říjen 2019.
  Bohužel přístup regulátora je poměrně zvláštní, protože chce v daném pásmu zavést tzv. lehké licencování v podobě registrace přístrojů. Jak toho chce dosáhnout nad rámec povinností stanovených rozhodnutím Evropské komise, není jasné. Harmonizace totiž nepřipouští formu jakéhokoliv licencování v rámci SRD a v dosahu NRA není stanovovat podmínky přísnější, než ty které stanovila EK. Tedy přístup implementovat rozhodnutí EK pro SRD jako radiokomunikační službu považuji přinejmenším jako nešťastné.

 • 27. 9. 2019 12:27

  Nickless account

  Tak doufam ze v 60ce otevrou vsech 6 kanalu, tedy 58Ghz - 70Ghz, jako v severni americe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).