Hlavní navigace

ČTÚ vypsal veřejnou konzultaci k využívání pásma 26 GHz určeného pro 5G sítě

12. 8. 2020

Sdílet

Telekomunikace - mobilní anténa - operátoři Autor: Depositphotos

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se chystá zpřístupnit první část tzv. milimetrových vln pro 5G sítě. Vypsal veřejnou konzultaci k návrhu části plánu využití rádiového spektra pro pásmo 26 GHz (konkrétně 24,25–27,5 GHz)

Toto pásmo je celosvětově určeno k poskytování bezdrátových širokopásmových služeb elektronických komunikací (IMT). V Evropě je po pásmu 700 MHz a 3,4 – 3,8 GHz, které jsou v ČR předmětem chystané aukce, třetím pásmem, které je určeno pro 5G sítě.

Úřad chce podle tiskové zprávy v pásmu 26 GHz zpřístupnit ucelený úsek o šířce 1GHz pro poskytování ultra-vysokorychlostních služeb.

„Tímto krokem ČTÚ dává prostor pro inovativní využití tohoto pásma včetně praktického ověřování technických řešení, a to jak pro účely poskytování veřejně dostupných služeb, tak i pro další aplikace,“ vysvětluje ČTÚ záměr pásmo zpřístupnit.

Připomínky do veřejné konzultace úřad přijímá do 11. září 2020.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).