Hlavní navigace

ČVUT opět uspělo ve světovém klání robotů, nyní s autonomní formulí v New Yorku

21. 10. 2019

Sdílet

F1/10 ČVUT

Studenti a vědci z ČVUT opět uspěli v mezinárodní robotické soutěži. Po týmu, který v Pittsburghu zabodoval v klání různých typů autonomních strojů, se ve Spojených státech mezi nejlepší dostalo rovněž družstvo pracující na malé autonomní formuli.

Tým z kybernetiky a robotiky Fakulty elektrotechnické ČVUT konkrétně skončil třetí v klání F1/10 Autonomous Racing Competition, které proběhlo na newyorské Columbia University.

„Jedná se již o 5. závod soutěže F1/10 Autonomous Racing Competition, v loňském roce se tým oddělení Průmyslové informatiky z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT umístil na 1. místě v soutěži v portugalském Portu a na 3. místě v italském Turíně. Na soutěži na Kolumbijské univerzitě tým reprezentoval David Zahrádka a Jan Vojnar, studenti Kybernetiky a robotiky Fakulty elektrotechnické ČVUT,“ uvádí škola. Tým vedl profesor Zdeněk Hanzálek z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC).

Na akci soutěžilo jedenáct týmů a každý do klání pouštěl autonomní formuli o desetinové velikosti. Řízení je postavené na algoritmech a jejich správné naprogramování je pro soutěž důležitější než konstrukce vozu, která je schválená pro všechny týmy. F1/10 je projekt malé formule, kterou je možné si díky starter kitu poskládat a následně programovat. Řada věcí je k dispozici na GitHubu.

„Při přípravě na soutěž jsme se snažili o eliminaci chyb předchozího algoritmu a díky nově zprovozněné lokalizaci na trati upravit dynamiku jízdy. V první soutěži týmu v Portu jsme zvítězili i díky jednoduchému, avšak efektivnímu reaktivnímu algoritmu, který jsme pak dali k dispozici i ostatním týmům. Do soutěže na Columbia University jsme šli s vylepšenou verzí, která si navíc vytváří mapu soutěžní dráhy a mohli jsme tak optimalizovat průjezd zatáčkami,“ přibližují studenti.

Zkušenosti, které se na podobných akcích získávají, se pak využívají v dalším výzkumu autonomního řízení a při spolupráci univerzity s automobilkami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).