Hlavní navigace

CZ.NIC připojil portál pro držitele českých domén k evropské síti eIDAS

11. 1. 2022

Sdílet

CZ.NIC Autor: CZ.NIC

Portál pro držitele českých domén je nyní připojen k síti eIDASCZ.NIC dokončil integraci podpory národních elektronických identit (eID) do registračního systému FRED.

“Díky tomu je nyní možné připojit národní eID k jakémukoliv kontaktu v registru české národní domény. Držitelé domén pocházející ze zemí Evropské unie, kde je již eID zprovozněno a bylo oznámeno podle pravidel nařízení eIDAS, tak teď mají možnost propojit informace o registraci s tímto národním eID a zároveň jej použít k přihlášení do služeb českého registru, přesněji Doménového prohlížeče, a využívat jeho funkce. Tímto krokem uzavřelo sdružení CZ.NIC poslední fázi projektu RegeID,” informuje správce české národní domény.

RegeID je projekt, který rozjel CZ.NIC. Řešil koncepci uznávání externí identity, kterou lze spojit s kontaktem v registru. Akce byla podpořena Evropskou komisí a vedle Česka se zapojilo Dánsko, Estonsko, a Nizozemsko.

“V Evropě sílí tlak na to, aby doménové registry více bojovaly proti internetové kriminalitě, zejména ověřováním totožnosti držitelů domén. Mluví o tom i článek 23 navrhované revize evropské bezpečnostní směrnice NIS2. A jednou z možností, jak identifikovat uživatele, je právě využití elektronické identity. Naše sdružení patří díky službě mojeID k pionýrům ve využívání elektronické identity v této oblasti, a proto tento mezinárodní projekt vnímáme jako přirozené pokračování naší strategie. Kromě možnosti potvrzení totožnosti držitelů domén umožňuje tato integrace zahraničním držitelům obdobný komfort a spektrum služeb, jaké mají uživatelé služby mojeID,” popisuje Jaromír Talíř z CZ.NIC.

“Sdružení CZ.NIC se zavázalo, že se do projektu zapojí inovací webové aplikace Doménový prohlížeč, která slouží držitelům .CZ domén jako rozhraní pro online správu jejich registrací. Aplikace poskytuje svým uživatelům možnost získat autorizační kód pro převod domény, nastavit parametry skrývání údajů v WHOIS, zabezpečit domény pomocí zamknutí proti některým změnám, slučovat stejné kontakty nebo sledovat DNS provoz na doménách. Do Doménového prohlížeče bylo doposud možné se přihlásit pouze prostřednictvím autentizační služby mojeID,” píše dále CZ.NIC.

“Nově byla upravena funkcionalita Doménového prohlížeče tak, aby umožnila také použití národního eID jiných evropských zemí. V případě prvního přihlášení do aplikace tímto způsobem musí uživatelé ztotožnit svou identitu s existujícím kontaktem v doménovém registru. Teprve potom může uživatel začít využívat služeb, které aplikace nabízí.”

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).