Hlavní navigace

CZ.NIC prodlouží funkčnost nezaplaceným doménám a odkládá zrušení ODVR

Sdílet

Jan Sedlák 23. 3. 2020

Sdružení CZ.NIC prodlouží funkčnost internetovým doménám, za které jejich držitelé nestačí včas zaplatit, a to z 30 na 60 dnů. Jde o reakci na současnou situaci kolem viru COVID-19.

„Je to dočasné řešení, které platí do odvolání, a koncovým držitelům českých domén má pomoci v případě, že se ocitnou v situaci, kdy nemohou standardně prodloužit platnost své domény,“ uvádí organizace, která spravuje přes 1,3 milionu .CZ domén.

Systémy mají být nastaveny tak, aby nezaplacená doména a služby na ní napojené nepřestaly fungovat po 30 dnech. „Internetová doména je po termínu, do kterého měla být prodloužena, a tedy za ní měl držitel zaplatit, ještě 90 dnů (60 dnů je doména plně funkční, 30 dnů je vyřazena z DNS, a tedy již nefunguje) v takzvané ochranné lhůtě. Až po uplynutí této doby je tato doména definitivně zrušena a nabídnuta pro další, novou registraci.“

CZ.NIC také kvůli viru odkládá vypnutí starých otevřených rekurzivních DNS resolverů (ODVR). K definitivnímu odstavení a přechodu na nové mělo dojít 23. března. Nový termín vypnutí ještě nebyl stanoven.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.