Hlavní navigace

CZ.NIC zdarma vydává knihu On-line ZOO, učí děti bezpečnosti na internetu

19. 11. 2018

Sdílet

On-line ZOO

V rámci Edice CZ.NIC vychází nová kniha pojmenovaná On-line ZOO. Je určená pro děti předškolního a mladšího školního věku a nejenom pedagogům, kteří s těmito dětmi „pracují“. CZ.NIC knihu vydává v překladu z rakouského originálu v rámci projektu Safer Internet, který je podporovaný Evropskou unií.

„V rámci projektu Safer Internet se zaměřujeme na osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti. Domníváme se, že čím dříve se děti seznámí s jejími základy, tím lépe. Zatímco pro náctileté je nabídka vzdělávacích materiálů poměrně široká, pro menší děti tyto zdroje zoufale chybí. Kniha On-line ZOO je tak dobrým pomocníkem pro ty, kteří chtějí děti připravit na možná rizika nenásilnou formou a nabádat je tak k opatrnosti již od útlého věku,“ míní Jiří Průša z CZ.NIC.

Autory knihy jsou Daniela Drobna a Achmed Abdel-Salam. Titul děti učí o oblastech, jako je kyberšikana nebo závislost na mobilu. Kniha On-line ZOO je k dispozici zdarma jako e-book (PDF). Využívá licenci CC BY-NC-ND 4.0.

Správce české národní domény také na Safer Internet najal Martina Kožíška. Ten pracoval v Seznamu a má za sebou aktivity jako Seznam se bezpečně nebo Bezpečnýinternet.cz.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 11. 2018 18:06

  Filip Jirsák

  Jasně, aktivity se pojmenovávají jenom podle toho, čehož už jsme dosáhli, nikdy ne podle toho, čeho chceme dosáhnout. Takže organizace BESIP (BEzpečnost SIlničního Provozu) vznikla proto, že na silnicích je super bezpečno; Jobs.cz je určen pro zaměstnané a nikdo tam nehledá práci; Linka bezpečí je určená pro to, abyste měl kam zavolat, když se cítíte v bezpečí; Měsíc knihy byl určený pro lidi, kteří mají moc knih; takové ty knihy Tajemství úspěchu a Miliardářem snadno a rychle jsou určené pro ty, kteří už jsou úspěšní a miliardáři…

 • 20. 11. 2018 13:12

  Karel (neregistrovaný)

  Já mám k těmhle aktivitám jen jednu výtku: absolutně špatný název. Pokud budujete značku nebo se snažíte ovlivnit své zákazníky, tak budete vědět, že nezáleží jen na tom co říkáte, ale i jak to říkáte. Všimněte si všech těch hesel "Simply clever", "Když jí miluješ, není co řešit", "I banku můžete mít rádi" atd.

  No a tady? Heslo: "Bezpečný internet!"

  To je absolutně špatně, protože internet nebyl, není a nebude bezpečný. To heslo lidem ale podsouvá, že bezpečný je. Přitom samotná iniciativa je správně: říká lidem, že internet bezpečný není. Tak proč heslem tvrdí opak? Chyběli v hodinách psychologie?

  Navíc se mi líbí "safer internet". To je heslo jako "bezpečnější nůž" nebo "bezpečnější oheň". A v lidech to vyvolává přesně ten opačný dojem, než by mělo: že internet je den ode dne bezpečnější. Není! Lidé se musí sami chovat obezřetně. Říkat lidem, že je tu iniciativa "Safer internet" je jako říkat jim, že někdo jiný dělá internet bezpečnějším. Jasně, je to jen název. Ale drtivá většina lidí uvidí jen ten název a nikdy nebude zkoumat, co vlastně ta iniciativa dělá a radí.

  Takže mrknu do svodky, tam svítí "safer internet" a hned vedle "bezpečný internet cz" a tak si říkám: výborně, už si nemusím dávat takový pozor. To je fajn, že to někdo řeší za mne.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).