Hlavní navigace

DAB+ síť Českých radiokomunikací se dnes rozšíří do Ostravy a Plzně

Sdílet

Filip Rožánek 30. 3. 2020
Digitální rádio DAB+ Autor: Pure

České radiokomunikace dnes dopoledne rozšíří pokrytí své digitální rozhlasové sítě, ve které šíří programy 12 soukromých stanic. Podle manažera firmy Marcela Procházky se v 10 hodin spustí nové vysílače v Ostravě a v Plzni.

V Ostravě bude síť vysílat na kanálu 7D, v Plzni na kanálu 6D. „V květnu nasadíme nový DAB headend, který nám umožní rozšířit počet stanic a zvýšit zvukovou kvalitu,“ oznámil Marcel Procházka na Twitteru.

Pokrytí DAB+ v Plzni, síť Českých radiokomunikací
Autor: České radiokomunikace

Pokrytí DAB+ v Plzni, síť Českých radiokomunikací

V multiplexu jsou zařazené soukromé stanice Hitrádio City, Expres FM, Classic Praha, Rádio Zet, Rádio Impuls, Evropa 2, Frekvence 1, Pigy, Rádio Blaník, Rockzone 105,9, Rádio Dechovka a Český Impuls.

Pokrytí je limitováno menším výkonem (ERP 1kW v Plzni a ERP 200 W v Ostravě), které nám ČTÚ povolil. V Ostravě je výkon omezen z důvodu mezinárodní kmitočtové koordinace,“ dodal Procházka.

Pokrytí DAB+ v Ostravě, síť Českých radiokomunikací
Autor: České radiokomunikace

Pokrytí DAB+ v Ostravě, síť Českých radiokomunikací

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 3. 2020 14:03

  Pevy

  Vzhledem k tomu, že většina stanic tohoto multiplexu je mimo hlavní město zcela minimálně dostupná (na rozdíl od stanic ČRo - viz. DVB-T2 a DVB-S2), je toto rozšíření menší, než malé, bohužel. A jak bylo avizováno, ČRa nepředpokládají rozšiřování do dalších regionů (snad mimo Brno, kde jim napoprvé nevyšla koordinace).
  A řekl bych, že třeba "černým koněm" v zájmu o DAB by zrovna v tomto multiplexu mohlo být například Rádio Dechovka. I když to není zrovna moje hudební parketa, myslím, že právě tenhle typ programu by mohl oslovit masového posluchače a podpořit tak zájem o technologii celkově.

 • 30. 3. 2020 16:24

  Volyňák

  Mě z nabídky zaujalo pouze Expres FM. Bude se tento mux také někdy vysílat v jižních čechách?