Hlavní navigace

Další problémy pro Huawei, proti se staví Francie, Vodafone nebo Tchaj-wan

25. 1. 2019

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Problémy kolem čínské společnosti Huawei se nadále stupňují. Wall Street Journal přišel se zprávou, podle které federální žalobci ve Spojených státech rozjeli kriminální vyšetřování. Děje se tak kvůli podezřením, že Huawei mohlo sloužit jako prostředek pro průmyslovou špionáž. Vyšetřování už má být v pokročilé fázi a brzy by měly být předloženy první výsledky.

Ozval se také Vodafone, který je dlouholetým partnerem a zákazníkem Huawei. Bloomberg píše, že Vodafone pozastavil nákupy technologií Huawei pro „core“ části své sítě. Prozatím nejde o úplnou stopku, ale pauzu a operátor společně s Huawei a státními agenturami zjišťuje, co a jak. British Telecom (BT) už dříve uvedl, že Huawei z „core“ sítě odstraňuje. Deutsche Telekom zase přehodnocuje strategii nákupů.

Další zprávy zase mluví o tom, že se k akci chystá také Tchaj-wan. Ten údajně připravuje „black list“ čínských firem, které nebudou moci dodávat technologie do státní správy. Vedle Huawei jsou to také firmy Hikvision a Dahua, které prodávají sledovací kamery, a Lenovo.

Obavy kolem Huawei a 5G nově začala vyjadřovat také Francie, která by měla provést „potřebná opatření ve správný čas“. Omezení či zákaz Huawei v 5G zvažuje také Polsko. Britské kyberbezpečnostní centrum, které je zaměřené čistě na ověřování rizik spojených s Huawei, mezitím vydalo report za rok 2018 (PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).