Hlavní navigace

Další vlaštovka: Lenovo nabídne čistý Android a opustí vlastní grafické rozhraní

Sdílet

Jan Sedlák 7. 8. 2017

Jedním z mála výrobců chytrých telefonů, který ve svých strojích začne standardně nabízet čistý Android bez nadstavby, bude čínské Lenovo. Gadget 360 vypichuje prohlášení jednoho z manažerů Lenova, že prvním modelem bez Vibe Pure UI bude nadcházející K8 Note, který dostane Android 7.1.1 Nougat.

Fanoušci čisté instalace Androidu tak, jak ho tvoří Google, na trhu příliš možností nemají. Dlouho museli sahat především po telefonech Nexus či Pixel právě od Googlu (vyráběné jeho partnery), případně Android instalovat „bokem“.

V poslední době se situace mírně lepší. Na čistý Android jako strategii sází HMD Global, tedy znovuzrozená Nokia (náš rozhovor). Taktiku si vyzkoušela také Motorola, která spadá právě pod Lenovo. Motorole se krok vyplatil a mateřská společnost proto strategii uplatní i dále.

Vlastní grafická rozhraní mají řadu problémů. Jsou zde dopady na rychlost telefonu, roztříštěnost, někdy lze mluvit i o dosti pochybném vkusu designérů. Největším problémem je pak často i výrazné zpožďování aktualizací Androidu, protože výrobci musí své systémy upravit a poslat do světa.

V případě Lenova lze odklon od grafické nadstavby chválit také díky tomu, že Vibe Pure UI patřil k těm horším výtvorům na trhu. Firma ve výbavě ponechá jen některé „vychytávky“ jako Dolby Atmos a TheaterMax.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2017 18:12

  MoB (neregistrovaný) ---.cust.warnet.cz

  Lenovo dlouhodobě kašle na nejen bezpečnostní aktualizace.
  Je otázka, jestli výměnou UI změní i přístup.
  Podle mého ne.

 • 7. 8. 2017 14:50

  Martin P.

  Ono nešlo jen o UI.

  U androidultrazz pod pojmem čistý se myslí AOSP .U Nexusáků jde o Google systém a Google aplikace.

  Takže ano bude tam jen nějaké rozhraní, ala AOSP launcher. Jenže v tovární ROM bude spousta aplikací natvrdo , rozhodně né od Google a bez roota si moc nepomůžete.

  Lenovo smartphony měli ještě jednu nevýhodu. Na množství vyráběných Smartphone a tabletů je na ně minimum podporovaných alternativních ROM. Tedy ex Cyanogen, Pacman, Omni a jiní velcí hráči na poli komunitních ROM.