Hlavní navigace

Daňové přiznání půjde podat přes Portál občana, web od září nabídne nové služby

29. 8. 2018

Sdílet

Portál občana

Portál občana, který se snaží sjednocovat přístup občanů k digitálním službám státu, se rozroste o nové možnosti. Ministerstvo dopravy v září připojí registr řidičů a následně také registr vozidel. Přes Portál občana tak bude možné nahlížet na kartu řidiče, zjišťovat stav řidičských bodů nebo vidět spáchané přestupky.

V září se rovněž plně připojí Generální finanční ředitelství, které nyní Portál občana zkouší v testovacím provozu. Bude možné online podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob, přičemž k vyplňování údajů o poplatníkovi má dojít automaticky.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zase do konce roku plánuje zpřístupnit výpis ze živnostenského rejstříku a elektronické podání dokumentů živnostenským úřadům.

Do portálu se také plánuje připojit část informačního systému katastru nemovitostí. Portál občana má v současné době k dispozici 37 služeb.

Portál běží na doméně gov.cz, kterou podle ministerstva vnitra za měsíc od spuštění navštívilo přes 100 tisíc lidí. Ke službám se přihlásilo 15 300 uživatelů. Z toho si úřad vyhodnocuje, že o online komunikaci se státem je zájem. Největší zájem je o elektronické výpisy z veřejných rejstříků a údajů z registru obyvatel.

Vnitro také nabízí čísla k elektronickým občankám – žádostí už bylo podáno 230 tisíc a vydáno jich bylo 150 tisíc.

Portálu občana a eObčankách si můžete podrobněji přečíst na Lupě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).