Hlavní navigace

Data ČD dodá O2 s T-Mobile, na čtyři roky budou stát 280 milionů

10. 1. 2020

Sdílet

České dráhy - vlak Autor: Depositphotos

Mobilní data poskytnou v nadcházející čtyřech letech Českým drahám operátoři O2 a T-Mobile, vyplývá to z rámcových smluv pro O2 a T-Mobile a dalších dokumentů  zveřejněných na profilu zadavatele zakázky na serveru Tenderarena.cz.

Oba operátoři dohromady ročně drahám dodají zhruba 6 000 000 GB dat, České dráhy za ně za první čtyři roky zaplatí celkem 280 milionů korun, samotné smlouvy jsou ale uzavřeny na dobu neurčitou. Byznys si operátoři rozdělí následovně: T-Mobile vykryje připojení zejména na dálkových spojích, pro které by měl dodat 969 SIM karet, O2 připojí všechny vlaky s Wi-fi připojením, poskytně pro ně celkem 1509 SIM karet.

Státní dopravce se musel k soutěži uchýlit poté, co O2 vypovědělo ČD-Telematice (dceřiné firmě Českých drah) smlouvu na neomezený odběr dat, za ten dráhy doposud platily 15 milionů korun ročně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 1. 2020 10:30

    Ondřej Caletka

    Mně také. A také 200 GB dat na SIM kartu a měsíc. Úplně levné to tedy není, ale běžná nabídka pro spotřebitele také ne.

    V každém případě si myslím, že je škoda, že data poskytuje zrovna dvojice operátorů, kteří z velké části sdílí infrastrukturu. Určitě by bylo lepší, kdyby třeba vlaky vyšší kvality používaly zároveň SIM karty od různých operátorů, kteří spolu nesdílejí základnové stanice.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).