Hlavní navigace

Datacentrum T-Mobilu mělo velký výpadek napájení, ovlivnil řadu webů

7. 3. 2017

Sdílet

  • 8.3. 9:30 – doplnili jsme další vyjádření k výpadku

Desítky minut nedostupné weby (včetně například stránek České národní banky) a některé služby. To je výsledek výpadku, který postihl datacentrum T-Mobilu Nagano na pražském Žižkově. Na Twitteru o něm informovalo několik uživatelů:

„Od 13:40 nefunguje internet (možná jen část = pro firmy, máme totiž routing přes jejich servery = linuxbox) v síti GTS. Nefungují jim dohledové systémy aj. věci. Stejný problém na Slovensku. Mluví se o pádu nějakého datacentra. Co vím, tak GTS používá datacentrum Nagano,“ napsal Lupě také jeden ze čtenářů.

T-Mobile později výpadek oficiálně potvrdil. „Šlo o krátkodobý výpadek napájení, který jsme brzy vyřešili, ale přesto způsobil určité komplikace u některých našich B2B služeb. Tyto problémy trvaly přibližně půl hodiny, od cca 15. hodiny by již všechny služby měly být plně dostupné,“ řekl Lupě Lukáš Hrabal z tiskového oddělení T-Mobilu.

Podle Zdeňka Polácha z firmy Kaora, která má v Naganu servery, bylo bez energie celé datacentrum. „Na 100 % nefungovala elektřina v celém datacentru. Teď postupně nabíhají některé napájecí větve (je tam složité přepínání, protože historicky se to předělávalo po problémech Centrum.cz a Atlas.cz v roce 2006), ale určitě ještě neběží vše,“ informuje. 

A ještě v 16:10 podle něj v datacentru stále neběžela jedna ze dvou napájecích větví.

Podle senior system administrátora Tipsportu Jana Šoce ale napájení v datacentru z části fungovalo. „Máme tam dva racky a dvě větve napájení. Po celou dobu ‚výpadku‘ nám jedna větev fungovala a dostupná byla plně i linka do internetu, kterou od GTS dostáváme ve dvou vláknech, jedna cesta, jedna routa byla po celou dobu dostupná,“ říká.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).