Hlavní navigace

Dellu rostou prodeje serverů, pomáhá nástup AI a strojového učení

2. 5. 2018

Sdílet

Michael Dell Autor: Jan Sedlák

Společnost Dell na letošním ročníku každoroční konference Dell Technologies World 2018 v Las Vegas představila několik novinek. Už jen podle názvu akce se mimo jiné ukázalo, že Dell pravděpodobně postupně bude utlumovat značku EMC, kterou získal odkupem stejnojmenné společnosti.

Konsolidované tržby Dell Technologies za fiskální rok 2018 se usadily na 78,7 miliardy dolarů. Společnosti už se podařilo splatit 10 miliard dolarů z dluhu, který vytvořila stažením z burzy a odkupem EMC. Ten stále tvoří 52,7 miliardy dolarů. Michael Dell v Las Vegas uvedl, že se se splácením bude pokračovat stále svižným tempem.

Klíčové sekce rostou. Klientská divize si připsala osm procent, infrastruktura pak pět procent. Tržby ze serverů v posledním kvartálu narostly téměř o 30 procent, čímž Dell překonal Hewlett Packard Enterprise a stal se jedničkou na trhu. Prodeje storage nicméně padají a integrace EMC ještě dává zabrat. Počítačový byznys stále tvoří majoritu byznysu Dellu, konkrétně 48 procent (servery a spol. 40 procent).

Michael Dell uvedl, že nebude poskytovat novinky ohledně plánů vrátit Dell na burzu. Řešit nechtěl ani případný odkup ze strany VMwaru. Některý z těchto kroků, který už firma potvrdila v tom smyslu, že je zvažuje, má pomoci právě s řešením dluhu. Dell uvedl, že tyto informace stále platí.

Zakladatel společnosti také sdělil, že při spojování s EMC bylo největším překvapením to, že nepřišla žádná zásadní překvapení. Dell se také snaží postupně prodávat celé portfolio. Vznikla sekce Dell Technologies Special, která začíná na největších a nejdůležitějších zákaznících a aktivity postupně rozšiřuje. Spojování obchodních týmů a nastavování prodejních cílů nicméně dobrodružné bylo, což jednu dobu například vedlo k útlumu prodejů Compellentu.

Nová high-end storage se jmenuje PowerMax, navazuje na VMAX od EMC. Podporuje NVMe a součástí je operační systém PowerMax OS, který obsahuje engine pro strojové učení. PowerMax 2000 umí 1,7 milionu IOPS, PowerMax 8000 pak 10 milionů IOPS. Mid-range systémem je pak XtremIO X2, který nabízí zejména asi o polovinu nižší cenu za GB než předchůdce.

Koncem května na trh zamíří nové servery PowerEdge R940×a a PowerEdge R840. Dell je prezentuje jako vhodné pro urychlení databází, AI a strojové učení. R940×a kombinuje čtyři CPU se čtyřmi GPU a servery také podporují FGPA čipy.

Novinky jsou také v oblasti hyperkonvergované infrastruktury (HCI) v podobě VxRail a VxRack. Tyto systémy v Česku prozatím nejsou hit a zákazníci si stále raději sami staví jednotlivé komponenty dohromady, minulý rok už se ale první kusy prodat podařilo.

V Google Cloudu jsou nyní k dispozici instance NAS technologie Dell EMC Isilon. Dell se stará o dedikovaný hardware a nabízí monitoring a údržbu 24/7.

Dell před rokem ve veřejném módu rozjel svůj fond Dell Technologies Capital. Ten za rok investoval do 24 firem. Za celkovou dobu působnosti, kdy fond fungoval v takzvaném „stealth“ módu, peníze vložil do 81 společností. V posledním roce se povedlo několik „exitů“ – na burzu vstoupily například firmy MongoDB a DocuSign. Dell Technologies Capital má ročně na investice 100 milionů dolarů a Dell skrze něj hledá zejména zajímavé firmy kolem AI nebo IoT, což jsou pro něj strategické oblasti.

Cestu autora na konferenci Dell Technologies World 2018 organizovala společnost Dell.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.