Hlavní navigace

Evropská komise to Googlu spočítala. A pokuta se vyšplhala na 2,4 miliardy eur

27. 6. 2017

Sdílet

Tak nakonec překonal Google Intel o víc než miliardu eur. Ale takové prvenství zabolí. A nemusí to být poslední sankce. Evropská komise dala firmě devadesát dnů na nápravu, pokud ale neposlechne, hrozí jí za každý den další pokuty až do výše pět procent z průměrného denního obratu mateřské společnosti Googlu – firmy Alphabet. 

Podle agentury Reuters je 2,42 miliardy eur zatím nejvyšší pokuta, kterou Komise udělila za poškozování konkurence. Google má ještě právo na odvolání. A to zjevně přijde. „S veškerou úctou nesouhlasíme se závěry, které dnes Komise představila. Rozhodnutí Komise podrobně přezkoumáme, zvážíme odvolání a těšíme se, až budeme v tomto případu moci představit naše argumenty,“ komentuje situaci právní zástupce Googlu Kent Walker.

Celý případ začal už před dvěma roky. Už v roce 2015 totiž EK uvedla, že podle jejích analýz Google ve výsledcích svého vyhledávání systematicky zvýhodňuje vlastní srovnávač cen a tím poškozuje konkurenci i spotřebitele. 

Mohlo to dopadnout ale i mnohem hůř. Komise může vyměřit pokutu až ve výši deseti procent tržeb provinilé firmy. Už si to vyzkoušel Intel, který před osmi lety musel zaplatit 1,06 miliardy eur. V případě Googlu by to ale bylo skoro devětkrát tolik. Nakonec byla Komise mírnější.

Google není jediný, koho momentálně trápí evropská legislativa. Nedávno doputovala „faktura“ i do Facebooku kvůli tomu, že poskytl nesprávné a zavádějící informace. A to v rámci vyšetřování situace kolem nákupu aplikace WhatsApp.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).