DESI 2020: Česko se v digitalizaci zlepšilo, v EU je ale i kvůli státu průměrné

12. 6. 2020

Sdílet

Evropská komise vydala tradiční souhrn indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI), kde se hodnotí jednotlivé země z pohledu digitalizace, internetu, telekomunikací a podobně. Česká republika se v DESI 2020 umístila na 17. místě a oproti loňsku si mírně polepšila, stále se ale řadí k průměru až podprůměru.

Česko se zlepšilo v lidském kapitálu, využívání internetových služeb a integraci digitálních technologií. Nadprůměr tvoříme ve využívání digitálních technologií v soukromém sektoru, což je dáno zejména využíváním cloudů, velkých dat, sociálních sítí a vysokým počtem českých e-shopů. Veřejný sektor už je na tom hůře a stát opět uvádí, že „na zlepšování pracuje“.

Kompletní The Digital Economy and Societ Index 2020 lze stáhnout zde. Profil a údaje o České republice jsou v češtině k dispozici tady.

Souhrn pozice Česka v DESI 2020 je následující:

Na základě údajů před pandemií je Česko nejsilnější v integraci digitálních technologií, kde jeho výsledky převyšují průměr EU. Skóre zde má vysoké díky dobrým výsledkům v oblasti elektronického obchodu. Podíl osob zaměstnaných v oboru informačních a komunikačních technologií a podíl absolventů v tomto oboru významně vzrostl. České firmy však stále udávají potíže při hledání digitálních odborníků. Vláda zavádí nové digitální veřejné služby, jejich využívání je však dosud omezené. Konektivita se nezlepšuje dostatečně rychle, zejména z důvodu nedostatečného pokrytí pevnými sítěmi s velmi vysokou kapacitou. Velká část obyvatel čte zprávy na internetu a používá internetové bankovnictví, širší využívání internetových služeb však nadále omezují vysoké ceny mobilních služeb.

České orgány začínají realizovat kroky plánované v národní strategii pro digitalizaci „Digitální Česko“. Prováděcí plány přijaté v roce 2019 zahrnovaly 808 opatření a roční rozpočet ve výši 115 milionů CZK (4,5 milionu EUR). Většina těchto opatření souvisela s digitalizací veřejné správy a veřejných služeb.

Země zavedla novou národní strategii umělé inteligence (AI). Tato strategie má podporovat výzkum, podněcovat mezinárodní spolupráci, pomoci průmyslu, podnikům a veřejné správě při začleňování řešení v oblasti umělé inteligence, poskytnout lidem příslušné dovednosti a posoudit dopad umělé inteligence na hospodářství a společnost. Strategie se zabývá také etickými, právními, bezpečnostními a sociálními aspekty umělé inteligence. Celkovým cílem je učinit z Česka modelovou evropskou zemi v této oblasti.

Koncem roku 2019 přijal český parlament zákon, který veřejnosti přiznává právo na přístup k téměř všem veřejným službám elektronickou cestou. Vláda navrhla zavést 7% digitální daň z příjmů globálních technologických společností, jichž bylo dosaženo v Česku. Tento návrh zákona nyní projednává parlament a je pravděpodobné, že výši daně sníží.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).