Hlavní navigace

Deutsche Telekom oznámil spuštění NB-IoT sítě v osmi zemích, ČR mezi nimi není

Sdílet

David Slížek 23. 2. 2017

Standard NarrowBand IoT (NB-IoT) se začíná ve světě prosazovat. Německý Deutsche Telekom (DT) oznámil, že na letošní rok plánuje spuštění nebo rozšíření NB-IoT sítí na celkem osmi evropských trzích. Kromě Německa jsou mezi nimi Nizozemsko, Řecko, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Chorvatsko a Slovensko.

V Německu už operátor technologii „sítě pro Internet věcí“ testuje na několika místech na službách typu chytré měření energií, chytré parkování či sledování věcí. Spuštění komerčního provozu plánuje na druhé čtvrtletí 2017.

V dalších zmíněných zemích operátor slibuje rozšíření už existujícího pokrytí NB-IoT sítě na další území. Že síť už nabízí jeho slovenská dcera Slovak Telekom, je pro nás upřímně řečeno novinkou. Na webu slovenského operátora se každopádně dočtete jen o M2M službách.

A co Česko?

Český T-Mobile, který do skupiny DT také patří, už před několika lety vsadil spíš na standard Sigfox. Na budování a provozování sítě tady spolupracuje s firmou SimpleCell. 

„Sigfox síť, kterou provozujeme ve spolupráci se Simplecell Networks, pokrývá přes 90 % populace (do konce roku 2017 je plánováno pokrytí 97 % obyvatel a 95 % území), což aktuálně považujeme za dostatečné,“ říká pro Lupu mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová

Nicméně do budoucnosti nevylučujeme paralelní nasazení NB-IoT standardu – obě sítě mohou bez problémů koexistovat a předpokládáme, budou vytíženy, protože očekáváme významný nárůst poptávky po IoT řešeních,“ dodává. 

Spuštění NB-IoT sítě v Česku loni oznámil konkurenční Vodafone, České Radiokomunikace pro změnu vsadily na standard LoRa.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.