Pro 163, proti nikdo, zdrželi se tři. Poslanecká sněmovna drtivou většinou napříč stranami schválila tzv. digitální ústavu, tedy zákon o právu na digitální služby, o kterém jsme na Lupě rozsáhle informovali. Po schválení Poslaneckou sněmovnou zamíří návrh zákona do Senátu a pokud projde i v horní komoře, musí jej ještě podepsat prezident.
Zákon má být zásadním prvkem českého e-Governmentu. Dává občanům právo s úřady komunikovat digitálně a úřadům povinnost s nimi jejich problémy digitálně řešit. Úřady by také neměly po občanech vyžadovat údaje, které si mohou samy zjistit ve svých rejstřících. Lidem má také odpadnout nutnost prokazovat se různými průkazy, pokud si úřady budou moci informaci o jeho právu nebo splnění povinnosti zjistit v příslušném rejstříku.
Pokud zákon vstoupí v platnost, bude mít vláda rok na zveřejnění harmonogramu digitalizace a úřady poté čtyři roky na to, aby své agendy, uvedené v katalogu služeb, digitalizovali.
Poslanci ve třetím čtení přijali některé pozměňovací návrhy, zejména komplexní pozměňovací návrh Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který obsahuje i změny souvisejících zákonů. Odmítli ale například návrh pirátského poslance Ondřeje Profanta, aby pokud úřady nezveřejní vlastní elektronické formuláře, mohl občan poslat podání v jakémkoli formátu přípustném pro datové schránky.
Podrobnou analýzu schválené podoby zákona přineseme na Lupě v pondělí.