Hlavní navigace

Do očkovacího portálu se bude i po novém roce dát přihlásit přes SMS, ne jen eIdentitou

1. 12. 2021

Sdílet

Očkovací portál - prosinec 2021 Autor: screenshot, Lupa.cz

Ačkoli na očkovacím portálu ocko.uzis.cz stále najdete upozornění, že od 1. ledna 2022 se do něj bude možné přihlásit jen prostřednictvím elektronické eIdentity (nově přejmenované na Identitu občana), nakonec to tak nebude. 

I po novém roce bude možné přihlašování přes jednorázový kód, který uživateli přijde v SMS. Lupě to potvrdil vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

„Dohodli jsme se, že nebudeme teď, v době největší pandemie, něco měnit. Nechceme zbytečně přetěžovat informační linku 1221, na kterou by se lidé bez eIdentity nejspíš obraceli,“ popsal důvody změny.


Autor: screenshot, Lupa.cz

Dnešní podoba očkovacího portálu s upozorněním

Uživatelé by podle Dzurilly měli v následujících měsících získat spíše pozitivní motivaci k tomu, aby přihlašování Identitou občana (tedy např. přes eObčanku, bankovní identitu, MojeID a další) sami začali používat.

Od února například má fungovat to, že uživatel přihlášení Identitou občana bude moci automaticky stahovat očkovací certifikáty svých dětí, a chystají se také další vylepšení. S nimi má přijít také propagační kampaň, která má výhody elektronické identity vysvětlit.

S ukončením jednorázové registrace přes SMS se podle Dzurilly počítá až na dobu, kdy se počet lidí, kteří se na očkovací portál hlásí přes Identitu občana, zvýší na signifikantní podíl. Dnes totiž podle něj tuto možnost stále využívá jen malé procento uživatelů.

Stát ale podle něj i poté počítá také s možností registrace bez elektronické identity, kterou budou moci využít například senioři.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).