Hlavní navigace

Domain Report 2018: Nejvíce českých domén drží muži a nejvíce majitelů je z Prahy

26. 2. 2019

Sdílet

CZ.NIC - logo

Sdružení CZ.NIC vydalo Domain Report 2018, který obsahuje několik zajímavých údajů o tuzemských internetových doménách. V roce 2018 celkový počet domén v registru narostl na více než 1,3 milionu, což je meziroční přírůstek 1,5 procenta. Nejvíce domén stále drží muži, v loňském roce jich měli 78 procent. Trend je dlouhodobý, počet držitelek domén ale loni narostl.

Z pohledu krajů je pak nejvíce držitelů domén v Praze (přes 400 tisíc) s velkým odstupem od Jihomoravského kraje (146 tisíc). Praha vede s náskokem vede i v žebříčku měst, druhé Brno je na necelých 88 tisících doménách. Nejčastějšími držiteli českých domén v zahraničí jsou Slováci, dále pak mají silné zastoupení Německo a Spojené státy.

Nejdelší české domény mají 63 znaků a patří mezi ně kousky jako hryhryhryhryhryhryhryh­ryhryhryhryhryhryhryhryhryh­ryhryhryhryhry.cznebo prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz.

Na webových serverech nejčastěji běží Apache, následuje nginx. Na DNS serverech je pak nejvíce Bind doplněný PowerDNS. Web dostupná přes IPv6 má 31 procent domén, tedy o jedno procento více než v roce 2017. Počet domén s DNSSEC narostl na 723 tisíc. Další statistiky naleznete zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).