Hlavní navigace

Doména .CO.CZ má nového provozovatele a opouští systém FRED od CZ.NIC

Sdílet

Jan Sedlák 4. 10. 2018
CO.CZ

Doména třetí úrovně .CO.CZ opouští registrační systém FRED od sdružení CZ.NIC a její provoz od října přechází pod systém od firmy Regtons Registry. Ten byl testován od roku 2016 a do ostrého provozu byl nasazen v letošním roce. Běží na něm domény .DE.FR, .OR.AF a OR.MG.

Majitelem domény .CO.CZ je česká společnost i-registry bývalého šéfa NIXu Martina Semráda, která od roku 2008 do konce letošního září provozovala i samotný registr. Firma už v létě oznámila, že převádí provoz DNS infrastruktury domény pod službu AnycastDNS.cz od společnosti Gransy. Vedle Gransy vyrostl i Regtons Registry.

„Motivací pro tvorbu vlastního Registry softwaru byla naše letitá zkušenost jakožto nejen ICANN akreditovaného registrátora s napojením na jiné registry softwaru a tím i znalost výhod a nedostatků jednotlivých řešení. Naše úsilí o tvorbu jednoduchého a stabilního řešení, které jsme se rozhodli postavit na zelené louce, volně navazovalo na podobnou aktivitu, kdy jsme vytvořili v roce 2014 ArchonPanel jakožto GUI nástavbu na FRED klienta,“ popisuje šéf Gransy Jan Horák.

Na systému FRED od CZ.NIC běží několik národních domén. Vedle té české je software používaný třeba v Argentině, Albánii, Macau, Kostarice, Makedonii či afrických státech. Sdružení ho vyvíjí jako open source.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 10. 2018 7:58

  xxl (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Nevýznamná doména CO.CZ. Provozovaná na DNS serverech, které ani nepodporují IPv6. K čemu je to dobré? Při dnešních cenách .cz domén?

 • 4. 10. 2018 12:51

  Tharo

  Nevím, proč se té žumpě zvané co.cz věnuje vůbec nějaká pozornost. Doména vznikla na podvodech, klamání lidí a výslovných lžích a nikdy se naštěstí nijak nerozšířila. Má vůbec smysl vydávat o něčem takovém články a dělat tomu bezplatnou reklamu pro podvodníčka?

 • 4. 10. 2018 13:51

  samson (neregistrovaný) 194.127.209.---

  To přece ale JE reklama ... a nebude zadarmo :-)