Hlavní navigace

Donald Trump blokováním kritiků na Twitteru porušuje zákony, rozhodl soud

10. 7. 2019

Sdílet

První dodatek americké ústavy nepovoluje veřejnému činiteli, který používá účet na sociálních sítích k oficiálním účelům, vyřadit osoby z jinak otevřeného online dialogu jen proto, že vyjadřují názory, se kterými veřejný činitel nesouhlasí. To je jádro rozhodnutí newyorského soudu, které teď podle CNN potvrdil i odvolací soud.

Případ se týká twitterového účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa @realDonaldTrump. Žalobu kvůli blokování kritiků na něj podalo v roce 2017 několik jednotlivců zastupovaných organizací Knight First Amendment Institute, která funguje při Columbia University. Soud poprvé rozhodl v květnu loňského roku, teď jeho verdikt potvrdila i další instance.

Ministerstvo spravedlnosti prezidenta bránilo tvrzením, že zatímco tweety publikuje ve své oficiální roli, blokování uživatelů je jeho osobní záležitostí. Soud ale na tuto argumentaci nepřistoupil. 

Nutno dodat, že americký právní systém je od toho českého v řadě věcí odlišný a je velmi citlivý na omezování svobody slova, kterou první dodatek mimo jiné chrání. Veškerá oficiální komunikace hlavy státu se také podle speciálních zákonů důsledně archivuje.

Současný verdikt také může přinést další soudní spory. Jeden z politiků už podle serveru Politico podal žalobu na demokratickou kongresmanku Alexandrii Ocasio-Cortezovou, protože jej údajně za jeho kritické názory zablokovala na svém twitterovém účtu.

Zablokování uživatele na Twitteru znamená, že blokovaný nevidí obsah zveřejněný na blokujícím účtu a nemůže na tweety reagovat nebo je retweetovat. Platí to ovšem jen pokud je přihlášený ke svému účtu na Twitteru. Když přihlášený není, může na dotyčném účtu vidět všechny veřejně publikované tweety.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).