Hlavní navigace

Dotační miliardy na rychlý internet se přesunou jinam, částka je prý přehnaná

26. 7. 2018

Sdílet

Broadband - optický kabel - výstavba Autor: Depositphotos

Komediální situace kolem 14 miliard korun z evropských dotací na vybudování rychlého internetu v Česku spěje do další fáze. Evropská komise schválila České republice přesunutí části peněz do jiných programů, upozornila ČTK.

Konkrétně 5,2 miliardy korun půjde do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Podpořit se mají zejména regiony postižené po těžbě uhlí, tedy kraje Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. Podpořeny mají být aktivity kolem zdravotnictví, školství nebo e-governmentu.

Další miliarda korun půjde do programu týkajícího se životního ovzduší a prostředí. Dvě miliardy pak poputují na regeneraci brownfieldů v uhelných regionech. Peníze budou k dispozici letos v říjnu.

Zbylé finance zůstanou na podporu internetu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová k přesunu financí uvedla, že „jsme to přehnali s alokací do vysokorychlostního internetu“.

Vývoj kolem dotací na internet na Lupě dlouhodobě sledujeme. Ministerstvu průmyslu se po průtazích podařilo vypsat první výzvu s 11,5 miliardy korun. Kvůli špatně nastaveným podmínkám a složitostem se přihlásily pouze tři provideři, kteří žádali necelých 50 milionů korun.

Druhá výzva by se opět po odkladu měla vypsat v průběhu podzimu. Podle informací Lupy v ní má být k dispozici asi miliarda korun. Při vypsání výzvy se mají aktualizovat také data o pokrytí Česka internetem.

Připomeňme také, že odklad se týká také další evropské dotační akce. Evropská komise chce rozdělit asi tři miliardy korun na projekt WiFi4EU, který má umožnit obcím zavést Wi-Fi „zdarma“. První kolo se odložilo kvůli chybě IT systému.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).