Hlavní navigace

Vodafone výrazně snížil ztrátu a zvažuje svoji další budoucnost v Indii

13. 11. 2019

Sdílet

Vodafone - logo Autor: Vodafone ČR

Druhý největší světový operátor, britská Vodafone Group, během první poloviny roku snížila svoji globální ztrátu na 1,89 miliardy eur (48,2 miliardy Kč), ještě před rokem přitom dělala 7,8 miliardy eur. Společnost také zvažuje budoucnost svého dalšího působení v Indii.

Společnost se ocitla v masivní ztrátě díky Indii, kde je spoluvlastníkem operátora Vodafone Idea. Do problémů se podnik dostal v okamžiku, kdy země přešla na nový způsob zpoplatňování telekomunikačních operátorů, a nejvyšší soud určil, že musí společnost podle nových pravidel doplatit na poplatcích a úrocích do tří měsíců nejméně čtyři miliardy amerických dolarů (92,6 miliardy Kč). Společnost od té doby zvažuje variaty, jak se situací naložit (včetně možného exitu) a zároveň se snaží domoci úlev.

„Finančně je tu pro firmy našeho typu obrovská zátěž díky nepřátelské regulaci a nadměrným daním, k dovršení všeho jsme nyní dostali negativní rozhodnutí nejvyššího soudu," prohlásil  podle Reuters v úterý Nick Read, ředitel Vodafone Group.

Britský operátor jinak vykázal za pololetí zajímavý provozní zisk a zlepšil celkový výhled na zbytek roku. Provozní zisk operátora za první polovinu fiskálního roku dělal 577 milionů eur, což je v meziročním srovnání zajímavý posun oproti ztrátě 2,03 miliardy eur. Hrubý provozní zisk společnosti se zvedl o 1,4 % a výnosy o 0,4 %, tedy na 21,94 miliardy eur (asi 559 miliard Kč). Hrubý provozní zisk za celý rok očekává firma někde mezi 14,8 až 15 miliardami eur, původní výhled přitom počítal jen se 13,8 až 14,2 miliardami eur, tvrdí Reuters.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).