Hlavní navigace

Dukovany a Temelín jako jedny z prvních na světě prošly auditem kyberbezpečnosti

1. 11. 2021

Sdílet

Dukovany Autor: Depositphotos

Jaderné elektrárny polostátní společnosti ČEZ prošly auditem informační a kybernetické bezpečnosti. Dukovany a Temelín patří mezi první jaderná zařízení na světě, která ISMS procesem úspěšně prošla. Certifikát mezinárodní ISO normy je platný do října 2024.

Vedle posouzení dokumentace a fyzických kontrol v šesti lokalitách divize jaderných elektráren ČEZ se například řešily analýzy řešení reálných bezpečnostních událostí či pohovory s více než padesáti zaměstnanci.

“Jen za minulý rok zachytil ČEZ 6,5krát více podezřelých aktivit na sítích, než v roce 2017. V oblasti ochrany kritické infrastruktury intenzivně spolupracuje s bezpečnostními složkami a institucemi, včetně Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), Vojenského zpravodajství (VZ) a Policie ČR (PČR),” uvádí ČEZ.

“Loni napadli podle statistik hackeři každou pátou nemocni v České republice, my sami evidujeme každý den řádově desítky pokusů,” informuje Daniel Rous, ředitel ochrany Skupiny ČEZ.

ČEZ nedávno uvedl do provozu vlastní bezpečnostní dohledové centrum (iSOC), které dohlíží zejména na kybernetickou a informační bezpečnost. Firma v nejbližších letech do kyberbezpečnosti plánuje investovat stovky milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.