Hlavní navigace

e-Sbírka a e-Legislativa se odkládají o další rok, neodstartují dřív než v roce 2023

8. 12. 2020

Sdílet

Nekonečný příběh digitalizace tvorby a zveřejňování zákonů pokračuje. Ministerstvo vnitra na jednání parlamentního podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku oznámilo, že se ostré spuštění obou systémů odsouvá na 1. leden 2023. Informovala o tom Pirátská strana, která má v podvýboru tři členy.

Zakázku získaly v roce 2018 firmy Asseco Central Europe a S-EPI, které původně měly e-Sbírku a e-Legislativu uvést do ostrého provozu k 1. lednu 2021. V roce 2019 parlament na návrh ministerstva vnitra start projektu odložil na 1. leden 2022, teď přišlo vnitro s odkladem o další rok.

Podle Pirátů úřad další zpoždění vysvětluje komplikacemi spojenými s epidemií koronaviru. „Realita je ovšem taková, že k nedodržování termínů docházelo dávno před ní a projekt nabíral vážné zpoždění už v létě minulého roku. Přesto jsme místo návrhů řešení až do poslední chvíle ze strany ministerstva poslouchali ujištění, že se všechno daří, stále je dostatek času a e-Sbírku nebude potřeba znovu odkládat. Po dnešku je všechno jinak,“ oponuje pirátský předseda podvýboru František Navrkal.

Systém e-Sbírka má nabídnout elektronickou verzi závazných znění českých zákonů a mezinárodních smluv. e-Legislativa pak má být systémem, ve kterém budou zákonodárci elektronicky projednávat legislativu. Digitalizaci zákonů plánuje český stát neúspěšně už od začátku tisíciletí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).