Hlídací pes evropského bankovnictví, Evropský orgán pro bankovnictví (European Banking Authority – EBA), naznačil ve své zprávě možnost jednotného celoevropského dohledu nad kryptoměnami.
EBA vydala ve středu zprávu, která shrnuje výsledky jejího rok trvajícího zkoumání kryptoměn a digitálních tokenů, naznačuje v ní potřebu jednotné regulace kryptoaktiv.
EBA je orgán EU, který usiluje o zajištění jednotné úrovně regulace a dohledu v rámci celého evropského odvětví bankovnictví. Jeho hlavním účelem je udržování finanční stability v EU a zajišťování integrity, účinnosti a řádného fungování bankovnictví. Orgán je součástí Evropského systému dohledu nad finančním trhem (ESFA), operuje nezávisle, ale odpovídá Evropskému parlamentu, Radě Evropské unie a Evropské komisi.
Report vidí jako problematický fakt, že valná část aktivit zahrnující kryptoaktiva nespadá pod právní předpisy EU v oblasti finančních služeb a jednotlivé státy k nim proto přistupují individuálně (od aktivního přístupu Německa až po zcela pasivní státy jako Česká republika), to následně firmám poskytuje prostor pro regulatorní arbitráž a obcházení pravidel v zemi, do které prodávají své služby. Firma tak například zvolí jako své sídlo stát s benevolentním, nebo nejasným postojem, ale díky internetové povaze svého byznysu je stále schopna nabízet své produkty i v zemích EU, které podobné produkty zakazují, nebo omezují. Jako konkrétní příklad report uvádí německý zákaz „kryptoderivátů“.
EBA navrhuje jednotný přístup, který zajistí ochranu spotřebitele, lepší provozní odolnost a integritu trhu, vyzvala proto Evropskou komisi, aby nechala vypracovat analýzu nákladů a přínosů jednotné evropské regulace. „EBA proto vyzývá Evropskou komisi, aby posoudila, zda je zapotřebí regulačních opatření k dosažení společného přístupu EU ke krypto aktivům. Mezitím budeme nadále sledovat vývoj trhu z obezřetného a spotřebitelského hlediska,“ říká dále ve zprávě výkonný ředitel EBA, Adam Farkas.
EBA ve své zprávě také zmiňuje, že současné operace s kryptoaktivy jsou na půdě EU relativně nízké a nemají momentálně žádný vliv na finanční stabilitu.
TIP: Je možné kryptoměny efektivně zregulovat a je to vůbec potřeba?