Hlavní navigace

Elektronickou občanku má v mobilu už na 300 tisíc lidí

21. 2. 2024

Sdílet

eDoklad Autor: Digitální a informační agentura

Aplikaci eDoklady si za první měsíc do mobilu stáhlo na 300 tisíc lidí. Mohou se jejím prostřednictvím prokazovat vůči některým úřadům podobně jako přes občanský průkaz. Digitální a informační agentura aplikaci spustila 20. ledna. Další vlnu zájmu o ní očekává o prázdninách, když postupně začne digitální občanky přijímat republiková policie, finanční úřady nebo úřady práce.

„Jsem velmi rád za velký zájem o eDoklady. Měsíc po spuštění atakujeme tři sta tisíc stažení, a to nás posouvá mezi digitálně vyspělé státy Evropy, které také směřují k modernějšímu, bezpečnějšímu a jednoduššímu způsobu prokazování totožnosti," uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

Nástup eDokladů je rozplánovaný do tří fází. Od spuštění je možné je využívat na ústředních správních úřadech, tedy ministerstvech či úřadech bez nadřízeného ministerstva, jako jsou Český telekomunikační úřad, Národní bezpečnostní úřad a další. Na dobrovolné bázi se jako ověřovatelé přidaly i některé samosprávy Například Kraj Vysočina, magistrát Karviné, Brno-střed, nebo obce Vír, Tetín a Líbeznice. Celkem je registrovaných ověřovatelů eDokladů z řad orgánů veřejné moci již přes 350

„Dalším krokem, který usnadní práci s eDoklady ověřovatelům, bude nová funkce, která jim umožní propojení přímo s jejich interními systémy, do kterých se pak budou data automaticky načítat. Tento systém by měl být hotový na konci dubna,” slibuje ředitel DIA Martin Mesršmíd

Již v dubnu by elektronické doklady totožnosti měla akceptovat republiková policie v terénu. Od července se pak mezi povinné ověřovatele přidá zbytek policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, živnostenské úřady, katastrální úřady, matriční úřady, zbývající kraje a obce s rozšířenou působností. 

Od nového roku pak ostatní orgány veřejné moci a soukromé osoby, kterým předpisy stanovují ověřovat totožnost nebo jiný osobní údaj (například okrskové volební komise, školy, vysoké školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta či zastupitelské úřady).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).