Hlavní navigace

Nová verze eRoušky mění parametry rizikového kontaktu a bude fungovat i v cizině

23. 3. 2021

Sdílet

eRouška - mobilní aplikace

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo aplikaci eRouška. Nová verze 2.3.738 pro Android a 2.3.0 pro iOS slibuje vyšší přesnost vyhodnocení rizikových kontaktů vzhledem k novým mutacím koronaviru a aplikace bude nově fungovat i při cestách do zahraničí.

„Postupně jsme přenastavili parametry vyhodnocování rizikového kontaktu kvůli vyšší nakažlivosti mutací koronaviru. Nadále platí vzdálenost do 2 metrů, ale zkracujeme minimální délka setkání,“ stojí v tweetu na účtu eRoušky.

Doposud aplikace za rizikový kontakt považovala pobyt v blízkosti nakaženého po dobu alespoň 15 minut. Kvůli novým mutacím koronaviru aplikace jako rizikový vyhodnotí setkání o délce přibližně 7 minut.

Vzdálenost dvou osob aplikace vyhodnocuje na základě síly signálu Bluetooth. Telefon v rámci měřících oken v několikaminutových intervalech kontroluje, zda jsou kolem další telefony s nainstalovanou a zprovozněnou eRouškou.

Pro zpřesnění vyhodnocování rizikových kontaktů nově aplikace umožní i zadat, kdy se u nakaženého objevily první příznaky. Doposud se přitom infekčnost odvozovala od data testu.

Další novinkou je rozšíření fungování eRoušky mimo území České republiky. „Nová eRouška umožňuje díky spolupráci s dalšími zeměmi EU upozornit uživatele na možné setkání s nakaženým při cestách do zahraničí i při setkání se zahraničními turisty v ČR,“ uvedl provozovatel eRoušky.

Evropská komise pro tyto účely vyvinula centrální bránu EFGS pro bezpečnou výměnu informací. Díky tomu eRouška dokáže sdílet varování s dalšími aplikacemi užívanými v jednotlivých zemích EU.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).