Hlavní navigace

EU rozdělí tři miliardy eur na digitalizaci. K projektům spouští veřejné konzultace

15. 1. 2020

Sdílet

Connecting Europe Facility

Evropská komise (EK) v příštím roce rozjede druhou verzi programu Connecting Europe Facility (CEF), v rámci kterého se budou rozdělovat peníze na strategicky důležité (dle Komise) unijní aktivity spojení s digitalizací. CEF2 poběží v období let 2021 až 2027. EK chce do konce letošního roku připravit plán pro první tři roky, přičemž celkově budou připraveny tři miliardy eur.

Společně s tím Komise spustila veřejné konzultace v nich se mohou jednotlivé zainteresované strany včetně České republiky vyjádřit, kam přesně by bylo ideální vyčleněné peníze směřovat. Připomeňme, že v prvním období CEFu se peníze dávaly i do projektů typu WiFi4EU poskytujícím obcím Wi-Fi „zdarma“.

Nyní je k dispozici takzvaný CEF2 non-paper (PDF), který základní oblasti podpory rozepisuje. Evropa má zájem o rozšiřování 5G na panevropské úrovni, budování vysokorychlostních sítí propojujících evropské superpočítače (budované v rámci EuroHPC), zlepšování konektivity podmořských kabelů a píše se také o podpoře cloudů a případné technologické suverenitě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).