Čtrnáct byznysových organizací ze střední a východní Evropy poslalo otevřený dopis Evropské komisi, v němž varují před přehnanou regulací umělé inteligence. Dopis z pera AI Chamber podepsaly také dva subjekty z Česka – Svaz průmyslu a dopravy ČR a Prg.ai. “EU riskuje, že se stane byrokratickým monstrem a ztratí konkurenceschopnost v globálním závodě o AI,” uvedl Svaz průmyslu.
Firmy a výzkumné a vývojové organizace z regionu konkrétně varují před takzvaným General-Purpose AI Code of Practice. Ten navazuje na regulaci Akt o umělé inteligenci (AI Act) nastavující evropská pravidla pro to, co se s AI smí a nesmí dělat. Nedávno byla k AI Actu publikována pravidla. Code of Practice GPAI přinese zpřesnění pravidel pro obecné modely umělé inteligence.
“Varujeme, že aktuální návrh Code of Practice GPAI ukládá přehnané a nepraktické povinnosti. Nadměrná regulace dusí inovace, zejména pro malé a střední podniky,” stojí dále v prohlášení.
“Patří mezi ně (přehnané a nepraktické povinnosti) příliš složité předpisy, neproveditelná opatření pro dodržování předpisů, kontroverzní ustanovení o autorských právech, nadměrné požadavky na zveřejňování, které ohrožují veřejnou bezpečnost a obchodní tajemství, a další zátěž pro poskytovatele modelů umělé inteligence, která přesahuje AI Act.”
AI Act nyní musí implementovat všechny členské země. Jak Lupa informovala, u nás bylo tímto úkolem pověřeno ministerstvo práce a sociálních věcí, a to bez rozpočtu na zaměstnání odborníků.
“Mám rád pana ministra Jurečku a chápu, proč mu premiér AI Act přidělil. Ze současných politiků asi nejvíce uvažuje digitálně. Ale systémově je to úplně špatně. Premiér to panu Jurečkovi svěřil, protože AI Act byl horký brambor. Je to v podstatě tak, že Jurečka má Karla Trpkoše (vrchní ředitel Sekce informačních technologií na ministerstvu práce, pozn. red.), se kterým udělali systém Jenda, takže jim bylo řečeno, ať udělají i AI Act. Je to jen ukázka toho, že si neuvědomujeme, co kolem nás jede. Panu Jurečkovi jsme společně s národní platformou pro umělou inteligenci nabídli pomoc a dialog s byznysovým sektorem,” řekl k tomu Lupě Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
Svaz nedávno na tripartitě vyzval vládu, aby implementaci AI Actu okamžitě začala řešit: “Svaz průmyslu a dopravy na tripartitě upozornil na neutěšenou situaci v oblasti digitální agendy a žádá, aby byl co nejrychleji stanoven centrální dozorový úřad, který bude jasně odpovídat za implementaci AI Aktu a koordinační orgán, který bude mít na starosti podporu rozšiřování umělé inteligence a dalších technologií jak v byznysu, tak ve veřejné správě, a bude koordinovat tyto aktivity napříč resorty.”
“Naprosto nezbytné je zahájit implementaci AI Aktu na národní úrovni, určit dozorový orgán a věnovat dostatečné personální i finanční kapacity na to, abychom tuto obrovskou byrokracii, která se na nás valí, jako Česká republika úspěšně zvládli. Včera bylo pozdě,” doplnila Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu.
Kritika ohledně přemrštěné regulace AI je v Evropě dlouhodobá. Kontinent až na výjimky typu Mistral, ElevenLabs nebo DeepL negeneruje tolik nových AI firem jako USA nebo Čína. Nemá také vlastní AI čipy. Často se reaguje centrálně, například vývojem otevřených evropských jazykových modelů, které povede Česko společně s AMD: